Miton a jejich podivné přebírání cizích textů. Co bude dál?

Miton a jejich podivné přebírání cizích textů

Předevčírem jsem napsal update k článku: Miton.cz a jejich “získávání” obsahu – Je to košér nebo nefér praktika? V aktualizaci článku šlo o jednoduchou věc. Miton začal před nějakou dobou přebírat za podivných okolností cizí texty… a poškozeným stranám se to oprávněně nelíbilo a nelíbí. Takové přebírání jsem před měsícem zaregistroval na svém obsahu, a parazitování na obsahu bylo Mitonem provedeno také na obsahu blogu Petruj.eu (viz níže; červeně je zvýrazněn obsah, který Miton převzal z blogu). Miton před měsícem slíbil nápravu věcí.

Miton a jejich podivné přebírání cizích textů

Nedalo mi to a vyžádal jsem si u Mitonu vyjádření. Popravdě, už před měsícem jsem předpokládal, že tato významná česká společnost bude celou tuto nepříjemnou a trapnou situaci řešit okamžitě. Bohužel zas až tak rychlé řešení se nekonalo.

Dobrý den pane Fiala,

můžu se zeptat, jestli se celkově nějak pozitivně pohlo s těmi RSS feedy na Vašich webech?

Trošku mě zaskočilo toto – http://www.canik.cz/2008/04/10/miton-cz-a-jejich-ziskavani-obsahu-je-to-koser-nebo-nefer-praktika/ (viz nadpis Update z 9. května 2008). Od společnosti takového jména bych něco takového nečekal.

S pozdravem

Petr Čaník

Obratem jsem dostal následující odpověď:

Dobrý den,

byl stanoven termín 23.5. 2008 na předělání RSS kanálů a změnu
upozorňování na tento problém. Jsem si jist, že si nás můžete potom
překontrolovat zda jsem svoje slova splnil.

V nejbližší době předpokládám do pondělí napíšu na WebTrh postup jak se
změní tyto stránky a přidám další odkaz do diskuze.

Člověk, který požádal o vymazání bude odstraněn dne kdy se ke mě email
dostal.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Tomáš Fiala
Account manager

Uvidíme tedy, s čím 23. května Miton nakonec přijde. Jsem rád, že tuto věc hodlá Miton předložit i na Webtrhu.cz. Přece jen je to určitou pojistkou před pouhými kosmetickými změnami a taktikou ve stylu: „vlk se nažral a koza zůstala celá“. Myslím, že je jasné, že autorům, kterým je takhle „přebírán“ obsah, nejde jen o kosmetické uvedení autora a odkazu na webech Mitonu. Problém by byl takhle v rámci internetu vyřešen jen z polovic. Mitonu jde (bohužel a minimálně v současné chvíli) o kvalitu obsahu asi tak, jako byl schopen na webu hrackypronejmensi.cz „přebrat“ články jako Na Sedmičce, sedmého v sedm vystoupí Junius a My Dead Cat (7. duben 2008, Klub 007 Strahov, Praha), SvětSeniorů.cz – Webový portál pro aktivní stáří apod. Důležitý pro Miton je imho obsah, kterým si buduje i u relativně mrtvých projektů zajímavé pozice ve vyhledávačích. Věřím, že i s ohledem na tento (pro mě stěžejní) problém Miton celou tuto trapnou kauzu vyřeší správným způsobem. Do 23. května dávám Mitonu šanci. Pokud přijdou jen s kosmetickými změnami, jsem ochoten v této věci podniknout další kroky.

Co si o postupu Mitonu myslíte vy? Jde o parazitování na cizím obsahu? Je to v pořádku nebo jde ze strany Mitonu o nefér podnikatelskou praktiku? A co si vůbec myslíte o takové formě přebírání obsahu přes RSS kanály? Je to v pořádku?

Miton.cz a jejich (neférové) přebírání obsahu: Shrnutí a uzavření minikauzy

Miton

Před pár dny jsem se v článku Miton.cz a jejich “získávání” obsahu – Je to košér nebo nefér praktika? zmiňoval o tom, jak společnost Miton přebírá/přebírala externí texty. Na Webtrhu se kolem tohoto tématu vedla zajímavá debata a netrvalo dlouho a do diskuze se zapojil i pan Tomáš Fiala ze společnosti Miton. Myslím, že se celá věc v tomto případě vyřešila. Pro přehled zde dávám alespoň mailovou komunikaci, která mezi námi proběhla.

1. vyjádření pana Fialy k tématu (vypublikoval na Webtrh.cz):

Zdravím všechny,

chtěl bych se vyjádřit k přebírání rss kanálů. Přebíráme pouze část, která je veřejně dostupná a vždy uvádíme přesný zdroj s odkazem na daný článek pokud je v rss zdroji uveden.Pro majitele webů to přináší reklamu na jejich stránky. Omlouvám se všem kterým přebírání jejich rss zdroje vadí a samozřejmě ho okamžitě smažeme stačí když mě budete kontaktovat.

Celý projekt má určitě své nedokonalosti. Jsme otevřený jakýkoliv nápadům a za kritiku všem děkujeme určitě nás posune o kus dopředu.

Tomáš Fiala
tomas.fiala@miton.cz

Mail od pana Fialy (přišlo 10.4.2008, 13:07 h)

Dobrý den,

na Vaši žádost na fóru webtru jsme smazal rss kanál v naší databázi,
která přidávala články z rss na web hrackypronejmensi.cz.
Ještě k tomu jak se tam rss kanál dostal. Na plnění stránek je
brigádník, který Váš rss kanál dohledal asi pomocí google.com nebo svých
vlastních znalostí. Tedy nemá to nic společného s přidáním odkazu.

Ještě jednou se omlouvám. Na základě vašeho podmětu jsme začali tuto
situaci řešit a jeden z nápadů je ten že bude automaticky omezovat délku
textu načteného z rss. Druhým je lepší třídění jednotlivých článků a
jejich další zobrazování na stránkách.

Naším cílem je vytvořit spousty webů s vlastním obsahem nikoliv s
přebraným. A rss zdroje zobrazovat pouze v postranní liště. Je to ovšem
běh na delší čas a tohle je start celého projektu.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Tomáš Fiala
Account manager

Má reakce Mitonu:

Dobrý den,

Ad smazání RSS kanálu – ideálním řešením by bylo zcela odstranit můj obsah z Vašeho webu. Osobně mi vadí, že tam zůstal. Navíc to vypadá fakt divně, když se na webu o hračkách pro nejmenší objevují totálně off-topic témata.

Ad brigádník – omlouvám se, ale verzí s brigádníky už jsem za svůj život slyšel tolik, že tuto část Vašeho mailu nebudu raději komentovat.

Ad přebraný obsah – běh na delší čas je jedna věc, druhá je to, zda se vůbec hodí takový „meziprodukt“ vypustit do světa (byť rozumím tomu, proč jste to udělali).

S pozdravem a přáním ještě hezčího dne

Petr Čaník

Další mail od pana Fialy (Miton.cz):

Dobrý den,

všech 10 článků bylo smazáno z našeho systému. Dále bylo
překontrolováno zda váš rss feed není i někde jinde.

K brigádníkům můžu napsat jediné jestli mi nevěříte máte na to právo.
Nemyslím, že by bylo vhodné vám posílat seznam jmen nebo nějaké
podrobnosti abych se je potom mohl dočíst na webtrhu. Rád Vám odpovím na
jakoukoliv otázku s vědomím, že můj názor bude uveřejněn.

Rozhodli jsme, že uděláme drobnou úpravu zobrazování rss feedů. Budeme
zobrazovat pouze prvních x znaků s odkazem na zdroj článku. Tudíž
zabráníme zobrazování celých článků.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Tomáš Fiala
Account manager

Má reakce:

Dobrý den,

děkuji za reakci a vyřešení celé situace.

Jsem rád, že jste v Mitonu takto zareagovali na vzniklou situaci + že plánujete (snad nejen drobné) úpravy RSS feedů. Věřím, že se bude jednat o takové úpravy, které nebudou zavánět parazitováním na cizím obsahu > neférovým vylepšováním si pozic ve vyhledávačích.

S pozdravem

Petr Čaník

Tato minikauza s Mitonem má jedno velké pozitivum – o věci se diskutovalo (na Webtrhu, ale například i zde na Ovšem.net: RSS paraziti – kterak rychle ke slávě a penězům přijít…). Využívání externích zdrojů z RSS je hodně citlivé téma; a myslím, že se na toto téma povede ještě hodně debat. A je to jen dobře.

Obsah seriálu: Miton

  1. Miton.cz a jejich „získávání“ obsahu – Je to košér nebo nefér praktika?
  2. Miton.cz a jejich (neférové) přebírání obsahu: Shrnutí a uzavření minikauzy
  3. Miton a jejich podivné přebírání cizích textů. Co bude dál?

Miton.cz a jejich „získávání“ obsahu – Je to košér nebo nefér praktika?

Miton.cz

Včera jsem zaregistroval na tomto blogu přístup přes web hrackypronejmensi.cz. Konkrétně šlo o přístupy přes jejich sekci Odkazy, tj. prostě tagovací oblak, kde můžete přidat odkaz relevantní s obsahem webu. Řekl jsem si, že tam hodím zkušebně odkaz na článek o certifikátu Bezpečné hračky, o kterém jsem kdysi napsal. Vyplnil jsem potřebné údaje a odeslal… ještě si pročetl, jestli se nezavazuji k něčemu, s čím nesouhlasím.

… k mému překvapení jsem zjistil, že si Miton rovnou na stránku hrackypronejmensi.cz natáhl obsah mého webu. Pikantní je, že jako hlavní článek na tomto webu o hračkách pro nejmenších tak od včerejška je článek: Na Sedmičce, sedmého v sedm vystoupí Junius a My Dead Cat (7. duben 2008, Klub 007 Strahov, Praha) (děti, ještě, že jste tam v pondělí nebyly). Vedle tohoto článku pak samože kopu dalších článků… Mimochodem na webu pro naše nejmenší ratoleti i informace o seniorech, miss, burze apod.

Screen webu HračkyProNejmenší.cz (červeně je zvýrazněn obsah z Čaník.cz)

Miton.cz

Zajímavý způsob, jak si vylepšovat pozici ve vyhledávačích, a to v rámci lehce sofistikovanější obdoby rss-plničky.

Můj stručný názor: zanadával bych si a zároveň se pousmál, kdyby to udělala kdejaká internetová nula. Od Mitonu bych takové jednání opravdu nečekal.

Poznámka závěrem: Obdobných projektů má dle patičky webu Miton rozjetých minimálně 9. Diskuze na toto téma probíhá také na Webtrhu.

Co si o takovém přístupu Miton.cz (btw: jedné z nejrychleji rostoucích českých internetových firem) myslíte vy? Je to košér nebo není? Je férové takto kompletně (a „bezmyšlenkovitě“) přebírat přes RSS cizí obsah jen z důvodu lepší pozice ve vyhledávačích?

Update z 9. května 2008

Myslel jsem si, že Miton po posledním mailu něco udělá se svými „parazitujícími“ weby. Zdá se však, že vše zůstalo při starém. Viz případ z blogu Petruj.eu (červeně je zvýrazněn obsah „převzatý“ z blogu Petruj.eu; clipboard z 9. května 2008):

Miton - Petruj.eu

Crowdsourcing a Miton je též rozebrán na Buzzmag.cz

Obsah seriálu: Miton

  1. Miton.cz a jejich „získávání“ obsahu – Je to košér nebo nefér praktika?
  2. Miton.cz a jejich (neférové) přebírání obsahu: Shrnutí a uzavření minikauzy
  3. Miton a jejich podivné přebírání cizích textů. Co bude dál?