Miton a jejich podivné přebírání cizích textů. Co bude dál?

Miton a jejich podivné přebírání cizích textů

Předevčírem jsem napsal update k článku: Miton.cz a jejich “získávání” obsahu – Je to košér nebo nefér praktika? V aktualizaci článku šlo o jednoduchou věc. Miton začal před nějakou dobou přebírat za podivných okolností cizí texty… a poškozeným stranám se to oprávněně nelíbilo a nelíbí. Takové přebírání jsem před měsícem zaregistroval na svém obsahu, a parazitování na obsahu bylo Mitonem provedeno také na obsahu blogu Petruj.eu (viz níže; červeně je zvýrazněn obsah, který Miton převzal z blogu). Miton před měsícem slíbil nápravu věcí.

Miton a jejich podivné přebírání cizích textů

Nedalo mi to a vyžádal jsem si u Mitonu vyjádření. Popravdě, už před měsícem jsem předpokládal, že tato významná česká společnost bude celou tuto nepříjemnou a trapnou situaci řešit okamžitě. Bohužel zas až tak rychlé řešení se nekonalo.

Dobrý den pane Fiala,

můžu se zeptat, jestli se celkově nějak pozitivně pohlo s těmi RSS feedy na Vašich webech?

Trošku mě zaskočilo toto – http://www.canik.cz/2008/04/10/miton-cz-a-jejich-ziskavani-obsahu-je-to-koser-nebo-nefer-praktika/ (viz nadpis Update z 9. května 2008). Od společnosti takového jména bych něco takového nečekal.

S pozdravem

Petr Čaník

Obratem jsem dostal následující odpověď:

Dobrý den,

byl stanoven termín 23.5. 2008 na předělání RSS kanálů a změnu
upozorňování na tento problém. Jsem si jist, že si nás můžete potom
překontrolovat zda jsem svoje slova splnil.

V nejbližší době předpokládám do pondělí napíšu na WebTrh postup jak se
změní tyto stránky a přidám další odkaz do diskuze.

Člověk, který požádal o vymazání bude odstraněn dne kdy se ke mě email
dostal.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Tomáš Fiala
Account manager

Uvidíme tedy, s čím 23. května Miton nakonec přijde. Jsem rád, že tuto věc hodlá Miton předložit i na Webtrhu.cz. Přece jen je to určitou pojistkou před pouhými kosmetickými změnami a taktikou ve stylu: „vlk se nažral a koza zůstala celá“. Myslím, že je jasné, že autorům, kterým je takhle „přebírán“ obsah, nejde jen o kosmetické uvedení autora a odkazu na webech Mitonu. Problém by byl takhle v rámci internetu vyřešen jen z polovic. Mitonu jde (bohužel a minimálně v současné chvíli) o kvalitu obsahu asi tak, jako byl schopen na webu hrackypronejmensi.cz „přebrat“ články jako Na Sedmičce, sedmého v sedm vystoupí Junius a My Dead Cat (7. duben 2008, Klub 007 Strahov, Praha), SvětSeniorů.cz – Webový portál pro aktivní stáří apod. Důležitý pro Miton je imho obsah, kterým si buduje i u relativně mrtvých projektů zajímavé pozice ve vyhledávačích. Věřím, že i s ohledem na tento (pro mě stěžejní) problém Miton celou tuto trapnou kauzu vyřeší správným způsobem. Do 23. května dávám Mitonu šanci. Pokud přijdou jen s kosmetickými změnami, jsem ochoten v této věci podniknout další kroky.

Co si o postupu Mitonu myslíte vy? Jde o parazitování na cizím obsahu? Je to v pořádku nebo jde ze strany Mitonu o nefér podnikatelskou praktiku? A co si vůbec myslíte o takové formě přebírání obsahu přes RSS kanály? Je to v pořádku?

CE versus CE: Najděte 5 rozdílů, aneb jak se parazituje ve velkém

CE versus CE: Najděte 5 rozdílů anebo jak se parazituje ve velkém

Když se před pár dny dostala do médií zpráva o blízké podobnosti labelu China Export (CE) a Communauté Européenne, resp. Conformité Européenne (CE), docela mě to šokovalo. Šokovalo svou zákeřností. Nechci zde příliš filozofovat nad tím, do jaké míry si lidé při nakupování všímají různých certifikátů a značek kvality (i když anketa na iDNES.cz ukazuje, že si toho při nakupování všímá 2/3 respondentů). Nechci ani tak hovořit o tom, jak se vyrábí „seriózně se tvářející značky“, které si vymýšlejí sami výrobci a splňují nám tak náš český sen. Jde mi o samotný fakt, že někdo parazituje na zavedené značce CE a tím potažmo parazituje i na důvěře spotřebitelů.

V čem je tedy problém? Některé čínské zboží začalo používat svůj vlastní label CE (aka China Export), který je však nemile podobný léty zavedené značce CE (aka Comunità Europea), která označuje zboží, které splňuje normy Evropské unie. Rozdíl je pouze kosmetický, a to ve vzdálenosti mezi písmeny C a E. Shoda okolností? Nemilá náhoda?

CE versus CE

Jak tedy poznat pravé CE od toho parazitujícího? Řešení je právě v oné vzdálenosti mezi C a E. Ale nalijme si čistého vína. Myslím, že na tu vzdálenost nebude jen tak někdo hledět. A tím ani tak nemyslím spotřebitele, jako spíše některé výrobce. Navíc to pro mě osobně degraduje i samotnou léta budovanou značku CE (viz níže).

Comunità europea (CE)

Parazitování na pověsti někoho jiného není nic neobvyklého. Můžeme začít od kultovních (a tragikomických) plagiátů typu „PLIMR“ nebo hlášek: „Více proužek, více Adidas“. Své by o tom mohli vyprávět i společnosti Blata, Kofola či Hamé. Parazitování není rozhodně ničím neznámým ani na poli internetu – případy CzechTrade.net nebo Dinseyland.com jsou bohužel jen špičkou ledovce. Snad případ kolem CE versus CE nezůstane bez odezvy.

Co si o tomto problému myslíte vy? Nedalo vám to a podívali jste se, kolik zboží s labelem China Export máte doma?