WordPress: Jak vyjmout z RSS feedu některé kategorie?

Před chvílí jsem dostal mail od jednoho čtenáře tohoto blogu. Upřímně, mail mě potěšil:

Dobrý den,

rád čtu Váš blog a odebírám informace přes RSS kanal do svého Google readeru. Vadí mi však, že do zdroje mezi články mícháte různá videa (pro mne nezajímavá). Je možno oddělit RSS zdroj pro články a pro videa?

Předem velice děkuji.

Je fakt, že shodou okolností jsem si dnes stejné věci všiml i já. Když jsem redesignoval tento blog, tak jsem přidal novou kategorie (Video). Tato kategorie zajišťuje zobrazování videí v pravém sloupci v sekci Poslední videa. Současně však tato kategorie automaticky načítá do RSS feedu. Někomu to může vyhovovat; mně samotnému to však taky zrovna dvakrát nevyhovuje.

Jak vyjmout z RSS feedu některé kategorie?

Hledal jsem způsob, jak vyjmout z RSS feedu tuto kategorii. A nabídlo se hned několik řešení. Ze svého RSS feedu můžete jednoduše odebírat kategorie tak, že si zjistíte ID kategorií, které chcete vyjmout a následně upravíte link RSS feedu do následující podoby:

Původní podoba RSS feedu:

http://www.vasweb.cz/feed/

Upravená podoba RSS feedu:

http://www.vasweb.cz/feed?cat=-n

Vyjmutí více než jedné kategorie:

http://www.vasweb.cz/feed?cat=-n&cat=-z

Upravená podoba RSS feedu (konkrétní příklad):

http://www.canik.cz/feed?cat=-527

Vyjmutí více než jedné kategorie (konkrétní příklad):

http://www.canik.cz/feed?cat=-527&cat=-24

ID kategorie zjistíte například tak, že si najedete Správa > Rubriky a po najetí nad jednotlivé kategorie (nebo po kliknutí na ně) se Vám v odkazu zobrazí ID těchto kategorií.

Pokud používáte službu jako například FeedBurner, pak se tento postup může stát ještě elegantnějším. Upravený link (doplněný o kategorie, které nechcete zobrazovat v RSS feedu) jednoduše přidáte v části Edit Feed Details. Úprava může vypadat následovně:

FeedBurner
FeedBurner

Další možnosti s vyjmutím některých kategorií z RSS feedu

Narazil jsem i na další možnosti, jak RSS feedu přesněji nastavit a upravit. Nezkoušel jsem, nemůžu potvrdit, že to funguje, ale třeba někomu pomohou tipy, které jsem našel pod termíny „exclude rss feed wordpress“:
3 Ways to Exclude Content from WordPress Feeds – článek například uvádí příklady některých pluginů, kterými lze tento problém řešit;
How to modify your WordPress RSS Feed – článek uvádí postup, jak vyřešit problém úpravou souboru functions.php;
WordPress plugin: Advanced Category Excluder.

Miton a jejich podivné přebírání cizích textů. Co bude dál?

Miton a jejich podivné přebírání cizích textů

Předevčírem jsem napsal update k článku: Miton.cz a jejich “získávání” obsahu – Je to košér nebo nefér praktika? V aktualizaci článku šlo o jednoduchou věc. Miton začal před nějakou dobou přebírat za podivných okolností cizí texty… a poškozeným stranám se to oprávněně nelíbilo a nelíbí. Takové přebírání jsem před měsícem zaregistroval na svém obsahu, a parazitování na obsahu bylo Mitonem provedeno také na obsahu blogu Petruj.eu (viz níže; červeně je zvýrazněn obsah, který Miton převzal z blogu). Miton před měsícem slíbil nápravu věcí.

Miton a jejich podivné přebírání cizích textů

Nedalo mi to a vyžádal jsem si u Mitonu vyjádření. Popravdě, už před měsícem jsem předpokládal, že tato významná česká společnost bude celou tuto nepříjemnou a trapnou situaci řešit okamžitě. Bohužel zas až tak rychlé řešení se nekonalo.

Dobrý den pane Fiala,

můžu se zeptat, jestli se celkově nějak pozitivně pohlo s těmi RSS feedy na Vašich webech?

Trošku mě zaskočilo toto – http://www.canik.cz/2008/04/10/miton-cz-a-jejich-ziskavani-obsahu-je-to-koser-nebo-nefer-praktika/ (viz nadpis Update z 9. května 2008). Od společnosti takového jména bych něco takového nečekal.

S pozdravem

Petr Čaník

Obratem jsem dostal následující odpověď:

Dobrý den,

byl stanoven termín 23.5. 2008 na předělání RSS kanálů a změnu
upozorňování na tento problém. Jsem si jist, že si nás můžete potom
překontrolovat zda jsem svoje slova splnil.

V nejbližší době předpokládám do pondělí napíšu na WebTrh postup jak se
změní tyto stránky a přidám další odkaz do diskuze.

Člověk, který požádal o vymazání bude odstraněn dne kdy se ke mě email
dostal.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Tomáš Fiala
Account manager

Uvidíme tedy, s čím 23. května Miton nakonec přijde. Jsem rád, že tuto věc hodlá Miton předložit i na Webtrhu.cz. Přece jen je to určitou pojistkou před pouhými kosmetickými změnami a taktikou ve stylu: „vlk se nažral a koza zůstala celá“. Myslím, že je jasné, že autorům, kterým je takhle „přebírán“ obsah, nejde jen o kosmetické uvedení autora a odkazu na webech Mitonu. Problém by byl takhle v rámci internetu vyřešen jen z polovic. Mitonu jde (bohužel a minimálně v současné chvíli) o kvalitu obsahu asi tak, jako byl schopen na webu hrackypronejmensi.cz „přebrat“ články jako Na Sedmičce, sedmého v sedm vystoupí Junius a My Dead Cat (7. duben 2008, Klub 007 Strahov, Praha), SvětSeniorů.cz – Webový portál pro aktivní stáří apod. Důležitý pro Miton je imho obsah, kterým si buduje i u relativně mrtvých projektů zajímavé pozice ve vyhledávačích. Věřím, že i s ohledem na tento (pro mě stěžejní) problém Miton celou tuto trapnou kauzu vyřeší správným způsobem. Do 23. května dávám Mitonu šanci. Pokud přijdou jen s kosmetickými změnami, jsem ochoten v této věci podniknout další kroky.

Co si o postupu Mitonu myslíte vy? Jde o parazitování na cizím obsahu? Je to v pořádku nebo jde ze strany Mitonu o nefér podnikatelskou praktiku? A co si vůbec myslíte o takové formě přebírání obsahu přes RSS kanály? Je to v pořádku?

Miton.cz a jejich (neférové) přebírání obsahu: Shrnutí a uzavření minikauzy

Miton

Před pár dny jsem se v článku Miton.cz a jejich “získávání” obsahu – Je to košér nebo nefér praktika? zmiňoval o tom, jak společnost Miton přebírá/přebírala externí texty. Na Webtrhu se kolem tohoto tématu vedla zajímavá debata a netrvalo dlouho a do diskuze se zapojil i pan Tomáš Fiala ze společnosti Miton. Myslím, že se celá věc v tomto případě vyřešila. Pro přehled zde dávám alespoň mailovou komunikaci, která mezi námi proběhla.

1. vyjádření pana Fialy k tématu (vypublikoval na Webtrh.cz):

Zdravím všechny,

chtěl bych se vyjádřit k přebírání rss kanálů. Přebíráme pouze část, která je veřejně dostupná a vždy uvádíme přesný zdroj s odkazem na daný článek pokud je v rss zdroji uveden.Pro majitele webů to přináší reklamu na jejich stránky. Omlouvám se všem kterým přebírání jejich rss zdroje vadí a samozřejmě ho okamžitě smažeme stačí když mě budete kontaktovat.

Celý projekt má určitě své nedokonalosti. Jsme otevřený jakýkoliv nápadům a za kritiku všem děkujeme určitě nás posune o kus dopředu.

Tomáš Fiala
tomas.fiala@miton.cz

Mail od pana Fialy (přišlo 10.4.2008, 13:07 h)

Dobrý den,

na Vaši žádost na fóru webtru jsme smazal rss kanál v naší databázi,
která přidávala články z rss na web hrackypronejmensi.cz.
Ještě k tomu jak se tam rss kanál dostal. Na plnění stránek je
brigádník, který Váš rss kanál dohledal asi pomocí google.com nebo svých
vlastních znalostí. Tedy nemá to nic společného s přidáním odkazu.

Ještě jednou se omlouvám. Na základě vašeho podmětu jsme začali tuto
situaci řešit a jeden z nápadů je ten že bude automaticky omezovat délku
textu načteného z rss. Druhým je lepší třídění jednotlivých článků a
jejich další zobrazování na stránkách.

Naším cílem je vytvořit spousty webů s vlastním obsahem nikoliv s
přebraným. A rss zdroje zobrazovat pouze v postranní liště. Je to ovšem
běh na delší čas a tohle je start celého projektu.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Tomáš Fiala
Account manager

Má reakce Mitonu:

Dobrý den,

Ad smazání RSS kanálu – ideálním řešením by bylo zcela odstranit můj obsah z Vašeho webu. Osobně mi vadí, že tam zůstal. Navíc to vypadá fakt divně, když se na webu o hračkách pro nejmenší objevují totálně off-topic témata.

Ad brigádník – omlouvám se, ale verzí s brigádníky už jsem za svůj život slyšel tolik, že tuto část Vašeho mailu nebudu raději komentovat.

Ad přebraný obsah – běh na delší čas je jedna věc, druhá je to, zda se vůbec hodí takový „meziprodukt“ vypustit do světa (byť rozumím tomu, proč jste to udělali).

S pozdravem a přáním ještě hezčího dne

Petr Čaník

Další mail od pana Fialy (Miton.cz):

Dobrý den,

všech 10 článků bylo smazáno z našeho systému. Dále bylo
překontrolováno zda váš rss feed není i někde jinde.

K brigádníkům můžu napsat jediné jestli mi nevěříte máte na to právo.
Nemyslím, že by bylo vhodné vám posílat seznam jmen nebo nějaké
podrobnosti abych se je potom mohl dočíst na webtrhu. Rád Vám odpovím na
jakoukoliv otázku s vědomím, že můj názor bude uveřejněn.

Rozhodli jsme, že uděláme drobnou úpravu zobrazování rss feedů. Budeme
zobrazovat pouze prvních x znaků s odkazem na zdroj článku. Tudíž
zabráníme zobrazování celých článků.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Tomáš Fiala
Account manager

Má reakce:

Dobrý den,

děkuji za reakci a vyřešení celé situace.

Jsem rád, že jste v Mitonu takto zareagovali na vzniklou situaci + že plánujete (snad nejen drobné) úpravy RSS feedů. Věřím, že se bude jednat o takové úpravy, které nebudou zavánět parazitováním na cizím obsahu > neférovým vylepšováním si pozic ve vyhledávačích.

S pozdravem

Petr Čaník

Tato minikauza s Mitonem má jedno velké pozitivum – o věci se diskutovalo (na Webtrhu, ale například i zde na Ovšem.net: RSS paraziti – kterak rychle ke slávě a penězům přijít…). Využívání externích zdrojů z RSS je hodně citlivé téma; a myslím, že se na toto téma povede ještě hodně debat. A je to jen dobře.

Obsah seriálu: Miton

  1. Miton.cz a jejich „získávání“ obsahu – Je to košér nebo nefér praktika?
  2. Miton.cz a jejich (neférové) přebírání obsahu: Shrnutí a uzavření minikauzy
  3. Miton a jejich podivné přebírání cizích textů. Co bude dál?