Miton a jejich podivné přebírání cizích textů. Co bude dál?

Miton a jejich podivné přebírání cizích textů

Předevčírem jsem napsal update k článku: Miton.cz a jejich “získávání” obsahu – Je to košér nebo nefér praktika? V aktualizaci článku šlo o jednoduchou věc. Miton začal před nějakou dobou přebírat za podivných okolností cizí texty… a poškozeným stranám se to oprávněně nelíbilo a nelíbí. Takové přebírání jsem před měsícem zaregistroval na svém obsahu, a parazitování na obsahu bylo Mitonem provedeno také na obsahu blogu Petruj.eu (viz níže; červeně je zvýrazněn obsah, který Miton převzal z blogu). Miton před měsícem slíbil nápravu věcí.

Miton a jejich podivné přebírání cizích textů

Nedalo mi to a vyžádal jsem si u Mitonu vyjádření. Popravdě, už před měsícem jsem předpokládal, že tato významná česká společnost bude celou tuto nepříjemnou a trapnou situaci řešit okamžitě. Bohužel zas až tak rychlé řešení se nekonalo.

Dobrý den pane Fiala,

můžu se zeptat, jestli se celkově nějak pozitivně pohlo s těmi RSS feedy na Vašich webech?

Trošku mě zaskočilo toto – http://www.canik.cz/2008/04/10/miton-cz-a-jejich-ziskavani-obsahu-je-to-koser-nebo-nefer-praktika/ (viz nadpis Update z 9. května 2008). Od společnosti takového jména bych něco takového nečekal.

S pozdravem

Petr Čaník

Obratem jsem dostal následující odpověď:

Dobrý den,

byl stanoven termín 23.5. 2008 na předělání RSS kanálů a změnu
upozorňování na tento problém. Jsem si jist, že si nás můžete potom
překontrolovat zda jsem svoje slova splnil.

V nejbližší době předpokládám do pondělí napíšu na WebTrh postup jak se
změní tyto stránky a přidám další odkaz do diskuze.

Člověk, který požádal o vymazání bude odstraněn dne kdy se ke mě email
dostal.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Tomáš Fiala
Account manager

Uvidíme tedy, s čím 23. května Miton nakonec přijde. Jsem rád, že tuto věc hodlá Miton předložit i na Webtrhu.cz. Přece jen je to určitou pojistkou před pouhými kosmetickými změnami a taktikou ve stylu: „vlk se nažral a koza zůstala celá“. Myslím, že je jasné, že autorům, kterým je takhle „přebírán“ obsah, nejde jen o kosmetické uvedení autora a odkazu na webech Mitonu. Problém by byl takhle v rámci internetu vyřešen jen z polovic. Mitonu jde (bohužel a minimálně v současné chvíli) o kvalitu obsahu asi tak, jako byl schopen na webu hrackypronejmensi.cz „přebrat“ články jako Na Sedmičce, sedmého v sedm vystoupí Junius a My Dead Cat (7. duben 2008, Klub 007 Strahov, Praha), SvětSeniorů.cz – Webový portál pro aktivní stáří apod. Důležitý pro Miton je imho obsah, kterým si buduje i u relativně mrtvých projektů zajímavé pozice ve vyhledávačích. Věřím, že i s ohledem na tento (pro mě stěžejní) problém Miton celou tuto trapnou kauzu vyřeší správným způsobem. Do 23. května dávám Mitonu šanci. Pokud přijdou jen s kosmetickými změnami, jsem ochoten v této věci podniknout další kroky.

Co si o postupu Mitonu myslíte vy? Jde o parazitování na cizím obsahu? Je to v pořádku nebo jde ze strany Mitonu o nefér podnikatelskou praktiku? A co si vůbec myslíte o takové formě přebírání obsahu přes RSS kanály? Je to v pořádku?

Autor

Petr Čaník

Petr je jednatelem a marketingovým ředitelem ve společnosti Plus Design & Marketing. Vyučuje také podnikatelskou etiku na VŠE v Praze. Navzdory svému oboru je alergický na jakékoliv moralizování. Spíše než dávání univerzálních odpovědí si cení diskuze nad otevřenými otázkami. Více informací...

4 komentáře: „Miton a jejich podivné přebírání cizích textů. Co bude dál?“

  1. V internetových vodách je možné vše. Třeba na nás ještě „někdo“ podá žalobu za pomluvu :-)
    Hranice mezi přijatelným a nepřijatelným přebíráním obsahu je dost tenká. Nemálo serverů žije z agregování cizích feedů – např. tuningcafe.cz. Nicméně zásadní rozdíl je v tom, že feedů odebírají několik, takže se nejedná o přesnou kopii jednoho webu.

    Solidní firma by měla uplatňovat solidní podnikatelské praktiky. Miton to rozhodně nedělá.

Komentáře nejsou povoleny.