Rapex: Informační systém nejen o nebezpečných hračkách

S manželkou kupujeme Katušce rádi dárky. Nemusí jít o nic velkého, stačí drobnosti. Vždy ale miluji/milujeme tu radost v Katuščiných očích a její „děkuji“ (o to pěknější, že je na její věk tak spontánní). Můžu říct, že od mých zkušeností s hračkami a některými nepotravinářskými produkty (viz například článek Nebezpečné hračky: Lhostejnost nebo neschopnost výrobců a dovozců hraček? nebo CE versus CE: Najděte 5 rozdílů, aneb jak se parazituje ve velkém) jsme však opatrnější při výběru a nakupování. Nebojte, netrpíme paranoiou. Nejsme extrémně extrémní a nepřeháníme to; jen si před výběrem hlídáme pár drobností. Opravdu jen pár:

  • nenakupujeme hračky všude, ale v obchodech, které vypadají dostatečně seriózně;
  • hlídáme si značku + případné certifikáty a jejich pravost.

Samozřejmě se tím stoprocentně nevyhneme závadné hračce, ale aspoň tím eliminujeme skutečně závadnou hračku. Podobně jako u žloutenky. Nemůžu na 100 % říct, že žloutenku nikde nechytnu… to ale ještě neznamená, že si kvůli tomu předstanu umývat ruce.

RAPEX – Evropský výstražný informační systém

Ale proč o tom píši? Občas problikne médii zmínka o nebezpečných hračkách. Často tyto zprávy pocházejí z informací Rapexu. Rapex je rychlý informační systém, který je mezi státy EU používán na rychlé informování o nebezpečných produktech (včetně hraček).

RAPEX je rychlý evropský výstražný informační systém o nebezpečných spotřebitelských výrobcích nepotravinářského charakteru, výjimkou jsou farmaceutické výrobky. Slouží k oznamování přímého i nepřímého rizika ohrožení zdraví nebo bezpečnosti spotřebitelů, kteří by se s nebezpečnými výrobky dostali do styku. (zdroj: ČOI: Co je Rapex?)

Jde o praktický nástroj, který rozhodně stojí za to sem tam sledovat. Kde o něm najdete více? Oficiální web s týdenními reporty o nebezpečných produktech najdete v angličtině na oficiálních stránkách Evropské komise. V češtině zajišťuje týdenní přehled například web Spotřebitel.cz (zde je například Týdenní přehled za 34. týden 2008). Možná by jen bylo fajn, kdyby weby (jak ten oficiální, tak od Spotřebitel.cz) poskytoval příjemnější a hlavně přehlednější uživatelské prostředí.

A co vy? Vybíráte si při výběru hraček? Co kontrolujete? Nakupujete i na tržištích (tím nemyslím všechna tržiště) nebo si vybíráte i samotné místo, kde hračku koupíte? Rád uslyším váš názor.

Nebezpečné hračky: Vyjádření České obchodní inspekce k plyšové hračce

Nebezpečné hračky

Před nějakou dobou jsem zde v článku Nebezpečné hračky: Lhostejnost nebo neschopnost výrobců a dovozců hraček? psal o jedné nebezpečné hračce, na kterou jsme v naší rodině narazili. Upřímně, vždy mě zajímalo a dosud zajímá, jak na jednotlivé případy zareagují relevantní úřady a organizace. Zaslal jsem proto přes e-podatelnu podnět k posouzení tohoto případu i České obchodní inspekci.

Tento týden mi Česká obchodní inspekce zaslala své vyjádření k tomuto případu. Znění jejich reakce zde přetiskuji:

Vážený pane,

dovolujeme si Vám oznámit, že na základě Vašeho podnětu ze dne 7.1.2008, byla provedena kontrola v prodejně HYPERNOVA , Suvorovova 154, 741 01 Nový Jičín, společnosti AHOLD Czech Republic , a.s. .

Výrobky – „ Plyšová hračka – prasátko, medvídek “ , které dle Vašich přiložených fotografií vykazují známky nebezpečného výrobku ( vyčnívající dráty ) , nebyly v době provedení kontroly v prodeji zjištěny. V prodeji byl zjištěn 1 druh výrobku – plyšová hračka Prasátko Disney® a 2 druhy plyšových hraček Winnie the Pooh Disney® a Plyšový medvídek s mašlí Tender Toys ® , u kterých kontrolou značení nebyly zjištěny nedostatky a ani pohmatem nebyly ve výplni či výstuži hraček zjištěny dráty ani jiné kovové díly. Takto kontrolovány byly i jiné druhy hraček v prodeji, nedostatky zjištěny nebyly.
Děkujeme za Váš podnět a sdělujeme, že Vámi uvedeným výrobkům bude věnována pozornost i při dalších kontrolách.

S pozdravem

Ing. Danuše Kotalová

ředitelka inspektorátu

Moravskoslezského a Olomouckého

se sídlem v Ostravě

A závěr věcí je? Máte i Vy nějaký případ, který není prkotinou a vzhledem ke své důležitosti si zaslouží posouzení nějakým odpovědným úřadem? Udělejte si tu práci a postupte věc dál. Nebo si myslíte, že je to zbytečné? Rád uslyším Váš názor.

Poznámka: Celé znění sdělení České obchodní inspekce (.PDF, 54,7 kB)

Bezpečné hračky: Nová značka zařazená do programu Česká kvalita

Bezpečné hračky

V poslední době se stále častěji pozornost médií i spotřebitelů zaměřuje na kvalitu a bezpečnost hraček. Ne nadarmo, výrobky pro děti, které mají zcela specifický přístup k vyráběným produktům, vyžadují o to pečlivější volbu materiálů a dalších vlastností, které mohou zvýšit riziko úrazu či poškození zdraví. Přece jen: kolik dospělých spotřebitelů ožužlává své „hračky“ – telefonem počínaje a plazmou konče?

V době, kdy jsou stále častěji medializovány kauzy kolem nebezpečných hraček z Číny, situace kolem parazitování na značce CE či problémy s hračkami společnosti Mattel, se v českých médiích objevuje jedno z možných řešení – projekt Bezpečné hračky.

„Projekt „Bezpečné hračky“, přináší vhodné řešení pro výrobce a obchodníky, kteří mají zájem o skutečně pečlivé posouzení výrobku z hlediska všech možných rizik. Zakoupení výrobku, který je nositelem značky „Bezpečné hračky“ je pro konečného spotřebitele dobrou volbou a zárukou bezpečnosti garantovanou certifikací kompetentním pracovištěm. Trvalý dozor nad kvalitou a bezpečností výrobku po celou dobu jeho uvádění na trh poskytuje vysokou míru jistoty, že hračka nezpůsobí přechodné či trvalé poškození zdraví dítěte.“ (zdroj: Institut pro testování a certifikaci)

Certifikační systém Bezpečné hračky byl vytvořen Italským institutem pro bezpečnost hraček. V České republice (a potažmo ve střední Evropě) je implementován prostřednictvím zlínského Institutu pro testování a certifikaci, a.s.

Velkou výhodou značky „Bezpečné hračky“ je dlouhodobé testování kvality. Značka byla včera zařazena do programu Česká kvalita, který spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. (zdroj: LN: Nové logo označí bezpečné hračky)

Zařazení do programu Česká kvalita má svůj smysl a váhu. Tento program jako jediný v ČR totiž „garantuje zákazníkům nezávislé ověření kvality výrobku či služby akreditovanou zkušebnou, průběžnou kontrolu dodržování kvality a kontrolu spokojenosti zákazníků“. (zdroj: BusinessInfo.cz: Nové značky v Programu Česká kvalita – Bezpečné hračky a Certifikované služby IT) V současné doběje součástí programu Česká kvalita bezmála 20 projektů; mezi jinými i Ekologicky šetrný výrobek či CZECH MADE.

Výrobky (tj. hračky definované Směrnicí Rady 88/378/EEC), které byly řádně otestovány, následně certifikovány značkou Bezpečné hračky a nadále je kontrolován jejich soulad s uděleným certifikátem, jsou označeny symbolem dětského kousátka:

Bezpečné hračky - značka

Věřme, že tato značka splní svůj účel, zpřehlední a zjednoduší zákazníkům výběr a v konečném důsledku povede k celkovému zlepšení na trhu hraček.

Co si o tomto certifikátu myslíte vy? Myslíte, že značka „Bezpečné hračky“ má svůj smysl a lidé na něj budou reagovat kladně? Koupili byste hračku s labelem „Bezpečné hračky“, i když bude (přiměřeně) dražší?