Infoetika.cz: Jak postupovat s touto doménou?

Před nějakou dobou jsem si pořídil doménu Infoetika.cz (včetně pomlčkové varianty Info-etika.cz). Byla to reakce na to, že jsem jsem už delší dobu sháněl zajímavou doménu, která by se hodila na můj zamýšlený (a do budoucna připravovaný) web, který by se zabýval problematikou etiky, informační společnosti, internetu apod. Upřímně, původně jsem uvažoval ještě o doméně Etika.cz – bohužel pro mě podmínky získání byly neakceptovatelné. Pořízením domény Infoetika.cz a Info-etika.cz jsem považoval tento problém (tj. nalezení vhodné domény) za vyřešený.

Před nedávnem jsem však kolem této domény musel řešit jedno dilema. Před pár týdny se mi ozvaly z Biskupství brněnského, že by o tuto doménu měli zájem. Do konce roku zamýšlejí spustit časopis Info etika, který by se zabýval podobnou problematikou. Respektive: můj přístup by byl asi více „sekulární“, jejich přístup k webu o infoetice by se více opíral o náboženský rozměr. Samotný časopis je vlastně reakcí na „Poselství Svatého Otce Benedikta XVI. ke 42. Světovému dni komunikace“.

„Rozhodli jsme se vyhovět tomuto papežovu přání a ve spolupráci s ostatními diecézemi a pod hlavičkou ČBK [České biskupské konference], společně s kolegy z univerzit, chceme se tomuto novému vědnímu oboru věnovat zpočátku formou konferencí, od listopadu budeme vydávat časopis Info-etika (Acta info-etica).“ (z mailu s žádostí o doménu)

Po vyjmenování – mimochodem velmi zajímavého – obsazení redakční rady pak následovalo:

„Měli bychom zájem především o doménu www.info-etika.cz, protože by byla shodná s názvem časopisu, jehož elektronickou podobu by měla obsahovat.“

Docela mě to tehdy zaskočilo. Tehdy jsem si řekl něco ve smyslu – jakoukoliv, jen ne tuhle. I v telefonickém rozhovoru jsem sdělil, že doména je pro mě docela srdcovka a že na ní sám zamýšlím jeden projekt. Ukončil jsem rozhovor s tím, že si potřebuji tu věc pořádně rozmyslet.

Jak jsem se rozmyslel?

Těsně před dovolenou jsem měl se „zájemcem“ další telefonický rozhovor. Můj návrh zněl asi následovně: doménu převedu na Biskupství brněnské. Budou moci danou doménu (resp. pomlčkovou i bezpomlčkovou variantu) užívat nepřetržitě dlouho při splnění následujících podmínek:

  • doména bude použita pouze v souvislosti s časopisem Info-etika. V případě zániku časopisu mi bude doména vrácena;
  • doména bude zaregistrována (převedena) na Biskupství brněnské. Pouze to může být právnickou/fyzickou osobou, které s doménou může nakládat. V případě převodu na jinou osobu musím udělit souhlas;
  • V případě propadnutí domény nebo při ztrátě možnosti na mě zpět doménu převést mi bude uhrazena předem dohodnutá částka (navyšující se o roční míru inflace);
  • na webu bude umístěn nějaký můj relevantní  odkaz, a to po celou dobu užívání ze strany Biskupství brněnského.

Pro možnost převodu na Biskupství brněnské jsem se rozhodl z několik důvodů. Doména bude plnit svůj účel. Současně budu mít zajištěno, že v případě, že přestane tento smysl plnit bude mi vrácena nebo uhrazena kompenzace (tj. částka, na kterou si ji v současné době cením). Vyloučil jsem možnost, že by doména zůstala u mě – z pohledu zakladatele časopisu bych to sám považoval za hodně vachrlaté řešení.

Řešili jste už někdy někdo podobnou situaci? Co říkáte na výše uvedené podmínky? Připadají vám rozumné? Na co si dávat při zpracování smlouvy pozor?

Tunisko: Cenzura YouTube a dalších webů

Dnes jsem na EuroNews zahlídl zajímavou reportáž. Řekl jsem si, že by nebylo špatné o tom něco napsat. Nedalo mi to a začal jsem kolem té reportáže více pátrat na netu. Během hledání jsem narazil na odkaz na DailyMotion (původem francouzskou obdobu YouTube). Odkaz nešel, ale nějak mi nedošly souvislosti. Pak jsme se však zkoušel dostat na YouTube a zjistil jsem, že Tunisko weby jako YouTube a DailyMotion od roku 2007 blokuje. Už jsme se delší dobu nesetkal s cenzurou. A Tunis je pro mě příkladem, že cenzura stále existuje. Nemilá novinka pro mě.

Prostě naskočí jen:

Not Found

The requested URL youtube.com was not found on this server.

Více informací najdete třeba na DigiActive, Global Voices Online či Contentinople. Dokonce pro FireFox existuje například i extension Access 404 in Tunisia! 1.0.6. Bohužel funguje jen pro nižší verze FireFoxu… a mně se s tím více hrát nechtělo. Mám přece dovolenou.

Nový Facebook: Faceliftem k větší přehlednosti

Sociální síť Facebook.com v těchto dnech změnil svou tvář. Mění se nejenom standardní šířka (u mě) z původních 800 pixelů na nějakých bratru 960 pixelů. Kompletně jsou také přeskládány jednotlivé části stránky. Posuďte sami.

Původní úvodní stránka (po přihlášení na Facebook.com)

Nový Facebook: Faceliftem k větší přehlednosti

Nová úvodní stránka (po přihlášení na Facebook.com)

Nový Facebook: Faceliftem k větší přehlednosti

Původní stránka Profil

Nový Facebook: Faceliftem k větší přehlednosti

Nová stránka Profil

Nový Facebook: Faceliftem k větší přehlednosti

Člověk si bude muset zvyknout na jiné uspořádání. Po nějaké dobře zde třeba sdělím své pocity – jestli současný facelift byl pro mě krokem k větší přehlednosti a ergonomii… nebo se v novém Facebooku ztrácím. A co na nový Facebook říkáte vy? Vítáte? Jste zvyklí na původní verzi?