Atlantik.cz a Faislik: Další „externista“ kazící pověst firmy spamem?

Poprvé jsem si Faislika všiml včera. Na Svět seniorů někdo přihodil komentář k diskuzi o akciích. Už tehdy jsem si řekl, že se tu rozjíždí nějaká další komentářovo-spamovací kampaň.

Komentářový spam na Atlantik.cz – Screen ze Světa seniorů

Dnes uživatel Faislik (faislik@seznam.cz) přišel i na můj blog. A jak se dívám, vesele navštěvuje i další weby – od iDNES.cz (třeba tu nebo tu), přes iPOINT.cz a konče různými dalšími weby.

Komentářový spam na Atlantik.cz – Screen z iDNES.cz

Komentářový spam na Atlantik.cz – Screen z iPOINT.cz

Zajímalo by mě, čí je to zase aktivita. Kdo za tím má prsty? Že by další firma, co se vydala ve šlépějích TN.cz či Bison & Rose a jejich komentářových spamů pro ČSOB? Jsem zvědavý, jak se tentokrát bude jmenovat ten nezodpovědný externista. Nebo jde jen o zoufalý pokus zhrzeného akcionáře? Nevím, uvidíme.

Mojmír Hampl, Robert Merton, banky a sebenaplňující se proroctví

Dnes jsem po cestě od jednoho klienta k druhému poslouchal Radiožurnál. Zrovna probíhal zajímavý rozhovor s Mojmírem Hamplem, viceguvernérem ČNB. Velmi zajímavá debata. O dnešním rozhodnutí ČNB, že zatím ponechá úrokové sazby beze změny, o finanční krizi, rozumnosti snahy o ochranu vkladů, uklidňování a panikaření občanů apod.

Opravdu velmi zajímavý rozhovor. Naprosto souhlasím s názory pana Hampla, že snaha o schválení neomezených záruk (ochrany vkladů) může být v určitém ohledu kontraproduktivní. Na jedné straně může v některých vytvořit pocit jistoty… ale jde především o „psychologickou hru“. Tento krok 1) nemusí být realistický, 2) může zavánět populismem a 3) může naopak podpořit náladu, že „možná něco skutečně je v nepořádku“.

Robert K. Merton a sebenaplňující se proroctví

S tím souvisí další věc – totiž jaké nástroje a přístup má vláda (a vlády jednotlivých zemí) zvolit, aby nevyvolala paniku, zvolila správnou cestu k řešení problémů a nepodporovala v lidech paniku nebo nerozumnou nervozitu. Znáte Mertonovu tezi o „sebenaplňujícím se proroctví“? Mám rád tohoto významného světového sociologa. A přes tuto tezi jsem se k němu kdysi i dostal. Merton v této tezi vychází z Thomasova teorému, že:

„Jestliže lidé definují situace jako reálné, jsou tyto reálné ve svých důsledcích.“ (If men define situations as real, they are real in their consequences.)

Robert K. Merton tuto situaci trefně popisuje na příkladu bankovního ústavu, který v roce 1932 vede Cartwright Millingville. Jednoho dne (Černá středa) si všimne, že v bance je neobvyklý ruch. Lidé začali z nějakého důvodu vybírat z této likvidní a do té chvíle bezproblémové banky své úspory. Bezproblémová banka se velmi rychle dostala do nezáviděníhodných problémů.

„Jakmile dostatečné množství vkladatelů uvěří pověstem o nesolventnosti banky, žádná poměrná likvidita jejích aktiv jí nepomůže a banka se vskutku stane nesolventní.“ (Merton, R. K., 2000:198)

Vzpomněl jsem si na to, když jsem poslouchal onen pořad s panem Hamplem. Nevím, třeba se pletu a měl bych být taky více nervóznější. Zatím však nevidím důvod. Ba naopak – bojím se, aby lidé neproměnili v něco reálného svou (pouhou) obavu. Není to zas tak těžké.

„Počátkem sebenaplňujícího se proroctví je nesprávná definice situace, jež vyvolává nové chování, díky kterému se původně mylná představa stane pravdivou.“ (Merton, R. K., 2000:199)

O to více si pak cením těch, kteří nezavírají oči před realitou a před finanční krizí, zároveň si však uvědomují, že řada věcí se musí řešit s klidnou hlavou. Co si o tom myslíte vy? Rád si přečtu váš názor. A příště můžeme stočit řeč třeba na jiné téma – třeba to o „sebevražedných proroctvích“.

Literatura

Merton, R. K.: Studie ze sociologické teorie. Praha, SLON 2000.

Akciové trhy: Něco si přej, padá burza!

Tak máme za sebou další pracovní den a další den obchodování na Pražské burze. Tento je o něco zajímavější (čti: děsivější). Pražská burza dnes zažila největší propad za dobu své existence – 8,46 %. Člověk nadopovaný snahou USA i zemí EU utlumit finanční krizi, čekal brzké změny k lepšímu… nejlépe pak nadějemi a optimismem naladěné investory, kteří mohli dnes čekal zlepšení situace a posunout akciové trhy do kladných čísel. Propady takových titulů jako ČEZ (13,33 %) se jen tak nevidí. Před pár měsíci obchodovaný titul za 1.400 Kč dnes uzavřel na 888 Kč.

„Tento týden začal na pražské burze podobně jako ten minulý, a to dalším hlubokým propadem. Index PX ztratil hrozivých 8,5%, což je největší jednodenní propad v celé historii pražské burzy a uzavřel na svém tříletém minimu, nejníže od května 2005.“ (Akcie.cz: Josef Němý (Komerční banka) – Pražská burza padá nejvíce za dobu své existence)

Akcie na Pražské burze (6. říjen 2008)
Akcie na Pražské burze (6. říjen 2008)

Klid nebyl dnes ani v jiných zemích Evropy či Asie. Hluboké propady kamkoliv se člověk podívá. Wall Street v tuto chvíli prohlubuje svou ztrátu – v současné chvíli (16:50 h, 6. října 2008) propad přes 4 %.

Jednu z příjemnějších chvil snad mohli pro tento den zažít třeba akcionáři Telefónicy; (dnes) začali dostávat dopisy o výplatě dividend. Nedá se nic jiného než čekat a doufat v brzké zlepšení. A co vy? Nakupujete? Čekáte? Jste zaseklí vysoko nad současnými cenami?

Studio Burza: Šikovné burzovní zpravodajství České televize

Česká televize - Studio Burza

Od pátku 22. února 2008 vysílá Česká televize nový typ zpravodajství – burzovní zprávy Studio Burza. Rozhodně skvělá zpráva pro všechny ty, kteří se aktivně (i pasivně) zajímají o dění na kapitálových trzích. A po shlédnutí toho, jak to funguje v reálu, ještě větší nadšení z toho, že Česká televize do toho typu zpravodajství šla.

Osobně, ČT24 patří k mé nejsledovanější a nejoblíbenější stanici. Výborné zpravodajství, maximální snaha o objektivitu, „suchá fakta“ či zajímavé pořady – to jsou pro mě největší klady a síla této stanice. Přidání tohoto zpravodajství bylo nejenom logickým krokem, ale i velmi dobrým tahem:

„Česká televize vysílá nejobšírnější televizní ekonomické zpravodajství v České republice a ekonomika bez burzy by byla jako dům bez střechy. Jsem velmi rád, že tento významný prvek obohatí zpravodajství televize veřejné služby,“ říká generální ředitel ČT Jiří Janeček.

Mám pocit, že finanční gramotnost českého národa je velmi nízká. Když někdy pozoruji, kde lidé investují či neinvestují peníze, jak si počítají své „výhodné investiční tahy“, tak se nestačím divit. Zvyšování finanční (investorské) gramotnosti je dobrým a nezbytným krokem k většímu bohatství lidí.

Neříkám o sobě, že jsem kdovíjaký investiční guru. Povědomí o dění v ekonomice však považuji za hodně důležité, a to nejen vzhledem k osobním investičním rozhodnutím. Vždyť v konečném důsledku jde i o všeobecný přehled. Znát širší souvislosti ekonomického dění ve světě i v tuzemsku je pro mě lepší, než mít naučené a levné „bleskuidní štěky“. Co si budeme říkat, rozhovor na ekonomické téma mi ubíhá vždy rychleji, svižněji a příjemněji, než ten o počasí.

„Je to vlastně poslední kamínek do zpravodajské mozaiky programu ČT24,“ říká vedoucí projektu Michal Petrov, šéfredaktor Redakce zpravodajství ČT, „diváci v České republice budou mít poprvé možnost několikrát denně prakticky on-line sledovat pohyby akcií na pražské burze. Doufáme, že servis ocení nejen finanční odborníci, ale i drobní investoři. Jejich zájem bude pravděpodobně růst s tím, jak bude stoupat důležitost takových investic v souvislosti s důchodovým zabezpečením.“

Studio Burza je navíc dobře a logicky načasováno. 1. Před otevřením české burzy, kde je shrnuto poslední dění v USA a Asii; 2. krátce po otevření české burzy a 3. po jejím uzavření. Není nic horšího než poslouchat (a natož se rozhodovat) podle neaktuálních zpráv; byť starých jen pár hodin.

Držím Studiu Burza palce. Česká televize si u mě opět zvýšila kredit. Jen houšť a větší kapky.

Studio burza bude na ČT24 vysílat: v pátek 22. února v cca 09.25 hodin a pak v 16.45 hodin. Od pondělí 25. února v rámci Dobrého rána na ČT24 v 08.45 hodin (shrnutí pohybů akcií na americkém trhu a asijských trzích, výhled obchodování na BCPP), v rámci Zpráv na ČT24: 09.35 hodin (BCPP po otevření obchodů), v rámci Studia ČT24 v 16.45 hodin (domácí akcie po skončení denního obchodování na BCPP). V uvedených časech budou ceny akcií uváděny on screen prakticky v reálném čase.

Stanislav Gross a jeho akcie: Jak moc to s námi myslí upřímně?

Akcie - Stanislav Gross

Kauza kolem nákupu a prodeje akcií Moravia Energo bývalým premiérem Stanislavem Grossem mi nedává spát. Ne, že by mě snad tolik stravovala závist z dobrého obchodu. Spíše mi furt vrtá hlavou, proč všechny ty „navýsost transparentní“ obchody zahaluje Gross takovou rouškou tajemství. Až se nemůžu zbavit pocitu, že kromě PR hlášek se běžný smrtelník dozví jen to, že „… [Stanislava Grosse] vzhledem k uzavřeným smlouvám váže povinnost mlčenlivosti.“ (iHNed.cz (13.10.2007) – Gross by měl objasnit svoji situaci, vyzval Paroubek).

Grossův skvěle zhodnocený obchod se navíc nelíbí ani samotné ČSSD. A nutno říct, že je to jen a jen dobře. Je to odpovídající reakce politické strany. Presumce viny mi je cizí. V politice a u takových osob, jakou i Stanislav Gross dříve bezesporu byl, to ale vítám. Mnohé to svědčí o tom, že běh na dlouhou trať vyžaduje i v politice více transparentnosti a udržení dobrého jména.

Jak tomu tedy rozumět? Jde opravdu o hodně sofistikovaně vychytané „děkovné“ za služby, které Gross poskytl v době fungování v prvoligové politice, jak to naznačuje Respekt (č. 41/2007). Jde o geniální ukázku toho, jak se v 21. století čistí špinavé peníze? Jde snad o chytře promyšlený insider trading? Nebo je Gross opravdu nevinný a média prachsprostě strkají čenich tam, kde nemají? Uvidíme. Jsem hodně zvědavý na výsledek celé této kauzy a na to, jak se nám „ten, kdo to s námi myslí upřímně“ vybarví.