Digsby: Vyladěný kecálek s novými funkcemi

Už nějakou dobu používám IM Digsby. Respektive: nejdříve jsem nepoužíval a jel dlouhou dobu na Mirandě, pak jsem Digsby objevil, byl nadšen, používal, vychvaloval kudy chodil, pak zjistil, že mi tam vadí pár věcí, pak trpělivě používal dál (i když méně), pak chvíli nepoužíval, abych zjistil, že fakt nic lepšího není… a pak znovu používal. Chytáte se? Tak si to projděte znovu. A současný stav? Používám a rád.

O co vlastně u Digsby jde? Vše podstatné už dříve popsal Woko ve svém článku Digsby: Nová krev v messagingu; nebo jste to mohli najít třeba na Živě. Pro mě je Digsby silným nástrojem především z těchto důvodů:

pěkný na pohled + kvantum vzhledů jako bonus, multiprotokolový (AIM, MSN, Yahoo, Google Talk, ICQ, Jabber, Facebook Chat), řada vychytávek a funkcí, kompletní po instalaci (žádná doinstalace x různých pluginů a složité vylaďování). Prostě šikovný a silný nástroj.

integrace sociálních sítí Facebook, MySpace (ten sice moc nemusím, ale dejme tomu), Twitter + mailů… a od tohoto týdne i LinkedIn – pro mě je toto obrovská výhoda Digsbyho.

možnost aktivace pop-up oken, do kterých jde i psát – není tak třeba komunikovat přímo v IM, ale můžete si pře reakcích na nové posty dělat svou práci.

Ale proč píši zrovna dnes o Digsby? Dřívější „dětské nemoci“ totiž byly tento týden vychytány a tak se Digsby opět posunuje o velký skok kupředu. Tento týden byla vydána nová verze, kterou se řeší řada bugů, vylepšuje – tak často kritizované – velké zatížení RAMky, vylepšena konektivita (kterou jsem si už tak Digsby vychvaloval). Prostě kus práce k ještě lepšímu kecálku.

7 důvodů, proč mám rád Facebook

Před časem jsem psal, že k sociální síti Facebook jsem byl ze začátku zdrženlivý. Zaregistroval jsem se tam před více než rokem a vcelku nechápal, k čemu mi ten „vyhajpovaný“ web může být. Poslední dobou mu však stále více přicházím na chuť a vidím jeho nesporné přednosti a možnosti. Ve stručnosti zde uvedu jen některé z nich.

1. Možnost dát svým přátelům a známým vědět, co je u mě nového

Mám kvantum přátel a už delší dobu jsem řešil problém, jak některým z nich dát vědět, co nového se u mě šustlo či změnilo. Facebook je v tomto příjemnou odpovědí. Není v podstatě ničím jiným než jednoduchou nástěnkou, kde informuji o tom, co je u mě nového. Byla by to samozřejmě zbytečné, pokud bych se to samé jednoduše a rychle nemohl dozvědět já o svých přátelích… a pokud bych s nimi nemohl jednoduše komunikovat. To vše mi Facebook umožňuje.

2. Jedna síť, která vládne všem

Samozřejmě by mě moc nebavilo, pokud bych musel to, co již píši jinde pracně vypisovat či přepisovat znovu na Facebooku. Facebook slouží jako centrum, kde se mi shromažďují informace z různých míst. Prostě si Facebook propojíte s dalšími weby/aplikacemi. Máte Twitter? Nechte si ve svém profilu zobrazovat, co do něj právě píšete. Máte blog? Nechte si přes RSS načítat, co jste do něj právě napsali. Používáte Last.fm? Není problém, prostě si na Facebooku zobrazte, co právě posloucháte. Facebook je prostě jedna síť, která vládne všem.

3. Soukromí: filtrování, co komu sdělím

Na Facebooku můžete mít samozřejmě kvantum různých přátel – od spolužáků ze školy, po rodinu, rodinné přátele, spolupracovníky apod. Je jasné, že všem těmto svým známým a přátelům pravděpodobně nechcete sdělovat stejné věci. Rodině chcete ukázat fotky z výletu, ale nechcete se o ně dělit s pracovníky nebo firemními partnery. Není problém. Jednotlivé přátele a známé si přiřadíte do různých skupin a podle libosti filtrujete sdělovaný obsah. Míra soukromí je na vás.

Facebook - 7 důvodů, proč mám rád Facebook

4. Soukromí: Facebook coby „uzavřený systém“

Uzavřeným mám nyní na mysli to, kdo může nahlížet do Vašeho profilu. Ve srovnání s Myspace.com (který mě iritoval, irituje dodnes) je Facebook podstatně uzavřenějším. Dokud si uživatele nepřidáte do svých kontaktů, nejsou schopni se o Vás dozvědět téměř nic. A pokud už se rozhodnete pro přidání kontaktu, opět můžete filtrovat množství sdělovaných informací – viz bod výše.

5. Jednoduché nahrávání fotek a fotogalerií

Facebook mě překvapil možností snadného importu fotek. Jednoduchá služba, jak druhým ukázat nové fotky, diskutovat o nich, případně jim na fotkách ukázat, kdo je kdo. A opět jsme u výhody filtrování – vy jste ti, kdo určují míru soukromí.

6. Cílení reklamy

Na Facebooku můžete prezentovat svůj produkt, značku, firmu… Výhodou takto vedené reklamy je její cílenost. Při zadávání reklamy si můžete přesně zvolit okruh těch, kteří budou reklamou „zasaženi“. Již při zadávání reklamy vidíte velikost oslovené skupiny uživatelů Facebooku. Více o reklamě na Facebooku v některém z příštích článků.

7. Česká lokalizace

Už jsem o tom psal v předchozím článku: Komunitní síť Facebook už umí česky. Facebook je už nějaký ten den konečně dostupný v češtině (některé části stále ještě potřebuji dopřekládat, ale je to jen otázkou času). Česká lokalizace je imho jeden z důvodů pro jeho větší rozšíření v našich končinách. A to byl také důvod, proč jsem o zřízení účtu na Facebooku přesvědčil mou sestru, která žije na jiném konci republiky… a mé rodiče, pro které je česká lokalizace alfou a omegou jejich pohybu po internetu (podobně jako pro kvantum jiných).

Facebook - 7 důvodů, proč mám rád Facebook

Lehce mimo – propojení Digsby s Facebookem

Používám IM Digsby. Neslyšeli jste zatím? Měli byste. Vychytaný kecálek, který vedle klasických kecálků (MSN, ICQ, GoogleTalk, Jabber, Yahoo, AIM) integruje různé sociální sítě včetně Facebooku. V rámci Digsby tak mám stále přehled, co se děje na Facebooku a mohu díky němu využívat i Facebook Chat. Drobnost, která potěší. O Digsby podrobněji snad jindy. Zatím můžete o Digsby číst zde, zde, zde nebo zde.

Ale zpět k síti Facebook. Používáte? Patříte mezi spokojené a časté uživatele? Jaké klady a zápory jsou s Facebookem spojeny? Neváhejte a podělte se o své zkušenosti v diskuzi.