Reklama na Tento a britští Blur?

Slyšel jsem reklamu na Tento (papírové zboží) poprvé minulý týden a půl dne mi vrtalo v hlavě, kde jsem ten song už slyšel. Věděl jsem, že jsem iks let nazpět tento song poslouchal. Kdo si má ale po letech vzpomenout; navíc v tom kvantu naposlouchaných a oblíbených kapel. Nakonec mi to po pár hodinách docvaklo. Posuďte sami:

Reklama na Tento

Britští Blur a jejich song Charmless Man

Slyšíte to tam také nebo jen já trpím stihomamem? Neznám okolnosti, za kterých vznikla tato reklama; předpokládám, že má Tento vše ošetřené. Jen mě to zaujalo. Bez ohledu na tuto reklamu jsem si vzpomněl na situace, kdy právníci podle počtu shodných taktů definují náhodnou shodu a plagiát – viz třeba kauza Madonny a její skladby Frozen. A znovu pro jistotu píši: Věřím, že Tento to má ošetřeno. Jen se mi prostě všechny tyto věci pospojovaly a vybavily v jednu chvíli.

Mimochodem: Neznáte někdo bližší okolnosti kolem této reklamy? Jde o propůjčenou skladbu a jakousi „coververzi“ nebo je song natolik „pozměněn“, že nebylo třeba řešit autorská práva (opět samozřejmě v mezích současné legislativy)? Zajímalo by mě to. Pokud víte více okolo, určitě dejte vědět níže v diskuzi.

Aktualizace z 23:41 h

„Záhadu“ kolem reklamy od Tento před chvilkou rozsekl Ondra alias halogan. Přes Twitter jsem dostal jeho vzkaz:

@zputnik hele tak ta písnička je od francouzských Cocosuma s názvem Hey You!

A Ondra má recht. Takže žádní Blur, ale Cocosuma. No, asi už senilním. Neslyším zatím hlasy, ale slyším v nových kapelách dozvuky mé puberty a mých starých oblíbených kapel. Já tam ty Blury prostě slyším, byť Cocosuma je samozřejmě ta správná kapela v tomto videoklipu. Zjistím si o této kapele víc, zní šmrncovně.

Začátek vysílání nové zpravodajské televize Z1

Nová zpravodajská stanice Z1

Právě dnes v 19:30 se rozjelo (na internetu) zpravodajství nové zpravodajské televize Z1. Ještě krátce před začátkem vysílání jsem měl rozporuplné pocity. Web se až do 19:30 tvářil tak, jako by na něm žádný obsah (nikdy) neměl být. Snad jen web UvidimeSe.cz dával tušit, že se na doméně Z1tv.cz něco chystá. Chvíli před 19:30 už aspoň naběhl layout webu, zatím však bez nějakého obsahu. V tuto chvíli (19:45) už web vypadá plně funkční, byť stále ještě je na čem pracovat.

„Zpravodajsko-publicistická televize Z1 přináší do České republiky model komerční zpravodajské televize. Kontinuální informační servis odpovídá světovým standardům známým například z amerických stanic CNN a Fox News, britské Sky News, německé N24 nebo slovenské TA3.“ (zdroj: z1tv.cz)

Z1 má kromě standardního zpravodajství připraveno také řadu publicistických pořadů. Mezi jinými:

  • To říkáte vy! – Diskusní pořad. Polemika nad nejzajímavějšími událostmi daného dne od pondělí do pátku.
  • 18 minut – Diskusní pořad. Pět dní, pět aktuálních témat, pět moderátorů a pět různých pohledů na svět.
  • Z titulní strany – Denní diskusní pořad se šéfredaktory předních novin a časopisů o nejžhavějším tématu jejich periodik.
  • Horké křeslo – Denní interaktivní diskuse s politiky všech kategorií od místních až po členy vlády. Neváhejte a ptejte se svých politiků!
  • Interview B.T. – Diskusní pořad [s Barborou Tachecí]. Velký rozhovor s uznávanými osobnostmi od politiků, přes šéfy nadnárodních firem až po známé umělce a vědce.
  • 24 hodin – Dokument. 1 den s významnou osobností z různých oblastí.
  • Runway – Magazín Inspirace pro úspěšné. Nejkvalitnější, nejkrásnější, nejlepší a nejluxusnější věci a zážitky.
  • Neuvěřitelné! – Magazín ze života slavných a vlivných.
  • Auto-show – Magazín pro náročné motoristy.
  • BIOgraf – Magazín pro milovníky filmu.

Ale ještě chvíli k webu Z1tv.cz. Nejde mi na rozum způsob odkazování v rámci webu. V dnešní době odkazovat na veškerý obsah javascriptem mi přijde přinejmenším hodně zarážející. Nedokáži si představit linkovat na konkrétní aktualitu či stránku. Toto mi – u webu takového rozměru – prostě rozum nebere. A to neberu, že je to pro zpravodajský web cesta do pekel. No, zatím si to vysvětluji tím, že web je na samém začátku a řada chyb a kiksů se bude dolaďovat za chodu. Dávám Z1 nějakou tu „dobu hájení“ na doladění.

Přesto Z1 fandím. Ani ne tak proto, že by si mě Z1 od samého začátku něčím získala. Jde spíše o to, že zde v mediálním sektoru vůbec přibyl další hráč. Konkurence je v tomto ohledu přínosná. Přeji Z1 príma obraz, vylepšený zvuk… a ať jsou synonymem objektivity, dobrou konkurencí pro ČT24 a vyhýbají se přístupu TN.

A co si o Z1 myslíte vy? Taky vám přijde, že média často o této nové zpravodajské stanici až spiklenecky mlčela?

Tomáš Hanák přepíná s Ambi Pur Car 2motion

Miluji suché skeče, hlášky a vystoupení Tomáše Hanáka. O to více mně baví tato Hanákovská „teleshoppingová“ reklama na Ambi Pur Car2Motion. Nevím tedy, jak se prodejci (Sara Lee Czech Republic, a.s.) tento krok vyplatil/vyplatí, ale rozhodně potěšili skvělou a originální reklamou. Hanák začíná Horst Fuchsovi šlapat na paty.