Rapex: Informační systém nejen o nebezpečných hračkách

S manželkou kupujeme Katušce rádi dárky. Nemusí jít o nic velkého, stačí drobnosti. Vždy ale miluji/milujeme tu radost v Katuščiných očích a její „děkuji“ (o to pěknější, že je na její věk tak spontánní). Můžu říct, že od mých zkušeností s hračkami a některými nepotravinářskými produkty (viz například článek Nebezpečné hračky: Lhostejnost nebo neschopnost výrobců a dovozců hraček? nebo CE versus CE: Najděte 5 rozdílů, aneb jak se parazituje ve velkém) jsme však opatrnější při výběru a nakupování. Nebojte, netrpíme paranoiou. Nejsme extrémně extrémní a nepřeháníme to; jen si před výběrem hlídáme pár drobností. Opravdu jen pár:

  • nenakupujeme hračky všude, ale v obchodech, které vypadají dostatečně seriózně;
  • hlídáme si značku + případné certifikáty a jejich pravost.

Samozřejmě se tím stoprocentně nevyhneme závadné hračce, ale aspoň tím eliminujeme skutečně závadnou hračku. Podobně jako u žloutenky. Nemůžu na 100 % říct, že žloutenku nikde nechytnu… to ale ještě neznamená, že si kvůli tomu předstanu umývat ruce.

RAPEX – Evropský výstražný informační systém

Ale proč o tom píši? Občas problikne médii zmínka o nebezpečných hračkách. Často tyto zprávy pocházejí z informací Rapexu. Rapex je rychlý informační systém, který je mezi státy EU používán na rychlé informování o nebezpečných produktech (včetně hraček).

RAPEX je rychlý evropský výstražný informační systém o nebezpečných spotřebitelských výrobcích nepotravinářského charakteru, výjimkou jsou farmaceutické výrobky. Slouží k oznamování přímého i nepřímého rizika ohrožení zdraví nebo bezpečnosti spotřebitelů, kteří by se s nebezpečnými výrobky dostali do styku. (zdroj: ČOI: Co je Rapex?)

Jde o praktický nástroj, který rozhodně stojí za to sem tam sledovat. Kde o něm najdete více? Oficiální web s týdenními reporty o nebezpečných produktech najdete v angličtině na oficiálních stránkách Evropské komise. V češtině zajišťuje týdenní přehled například web Spotřebitel.cz (zde je například Týdenní přehled za 34. týden 2008). Možná by jen bylo fajn, kdyby weby (jak ten oficiální, tak od Spotřebitel.cz) poskytoval příjemnější a hlavně přehlednější uživatelské prostředí.

A co vy? Vybíráte si při výběru hraček? Co kontrolujete? Nakupujete i na tržištích (tím nemyslím všechna tržiště) nebo si vybíráte i samotné místo, kde hračku koupíte? Rád uslyším váš názor.

Nebezpečné hračky: Lhostejnost nebo neschopnost výrobců a dovozců hraček?

Nebezpečné hračky

Nemám chuť to zde zeširoka rozebírat; to ať udělají povolanější (organizace a úřady). Příběh je to vlastně velmi prostý. Obyčejný a pěkný den s menším podvečerním zvratem a naštěstí dobrým koncem.

Měli jsme dnes menší rodinné setkání. Všechny tři děti mé sestry a naše dcerka si hrály s novými hračkami. Obzvlášť se tulili k pěknému růžovému prasátku. Prostě taková ta hračka stvořená k tulení. Obvyklá rezidence: dětská postýlka. Když jsem v jednu chvíli tuto hračku vzal, abych ji podal jednomu z dětí, přitulil jsem se k této hračce a něco mě nepříjemně píchlo do tváře. Z hračky trčel přibližně centimetrový kus ostrého drátu. Šel vysunout dál. Po cca 4 centimetrech jsem to vzdal. Nešlo o špendlík ani nějakou krátkou sponu. Uši této hračky jsou prostě jen „vyztuženy“ drátem. Jak primitivní. Pro děti jak „stvořené“.

Nebezpečné hračky

Nebezpečné hračky

Nebezpečné hračky

Pár technických informací

– Výrobce neuveden, ale zemi původu bych si nesměle troufl odhadnout podle rádoby značky CE (více viz článek CE versus CE: Najděte 5 rozdílů, aneb jak se parazituje ve velkém).

– Dovozce pro Českou republiku: BONUM EUROPE s.r.o.

– Dovozce pro Slovenskou republiku: UNI-INTER-RAP s.r.o.

– Koupeno v Hypernově v Novém Jičíně.

Dokud se to člověka osobně nedotkne, tak nebezpečnost hraček člověku ani nijak zvlášť nedochází. Po dnešku jsem mnohé přehodnotil a ptám se: Je to o lhostejnosti nebo naprosté neschopnosti výrobců a dovozců takových hraček? Nebo je to o něčem jiném? Kdo by měl být za takové věci odpovědný a jakým dílem? Výrobce? Dovozce? Prodejce? Rád uslyším vaše názory.

Poznámka

Případ předávám kompetentním úřadům a organizacím.