Hudební komunitní server Last.fm výrazně redesignuje


Hudební komunitní server Last.fm výrazně redesignuje

Last.fm pro své uživatele opět chystá nové změny. Uživatelé placené služby (tzv. subscribers), mají již nyní možnost v rámci beta verze sjíždět web ve své redesignované podobě. Oproti předchozím změnám dozná současná podoba webu výrazných grafických změn. Žádné laciná výměna faviconu; kluci (a děvčata) z Last.fm to vzali tentokrát skutečně od podlahy. Však nakoukněte do kuchyně…

Profil uživatele – Statistiky

Pro zobrazení detailu profilu klikněte na obrázek.

Last.fm: Profil uživatele - Statistiky

Profil uživatele – Dashboard

Pro zobrazení detailu profilu klikněte na obrázek.

Last.fm: Profil uživatele - Dashboard

Profil kapely

Pro zobrazení detailu profilu klikněte na obrázek.

Last.fm: Profil kapely

Profil grupy

Pro zobrazení detailu profilu klikněte na obrázek.

Last.fm: Profil grupy

Ze screenů jde vidět, že se Last.fm ještě více přiklání ke své komunitní funkcionalitě. A té se nedrží pouze v rámci designu. Design jde ruku v ruce s lepšími funkcemi – větší zdůraznění přehrávače a jeho lepší funkce, přehlednější a snadnější práce se statistikami, více prostoru také dostává shoutbox apod. Pro mně osobně v sobě nový design nese „facebookovský feeling“. Jednoduchost, přehlednost… líbí se mi to. A co vy? Používáte Last.fm? A těšíte se na změny, které Last.fm připravuje?

Mé malé hudební bilancování roku 2007

Mé malé hudební bilancování roku 2007

Na závěr roku jsme pro čtenáře hudebního webzinu Post-Rock.cz připravili malou anketu – Bilancování post-rocku 2007. V rámci této ankety jsme položili následující anketní otázky:
1. Nejlepší album roku 2007
2. Nejlepší kapela 2007
3. Nejlepší skladba 2007
4. Nejlepší koncert 2007
5. Objev roku 2007
6. Osobní hudební objev v roce 2007
7. Největší průšvih 2007
8. Největší přání do roku 2008

A jak jsem na tom byl hudebně v roce 2007 já?

1. Nejlepší album roku 2007

Bez pořadí:

Caspian - The Four Trees

The Allstar Project – Your Reward… A Bullet

Lis Er Stille - Apathobvious

Tunturia - Maps

Siouxsie - Mantaray

Radiohead - In Rainbows

Einstürzende Neubauten – Alles wieder offen

65daysofstatic - The Destruction of small ideas (až na ten mizerný zvuk, ale jináč fakt zní výborně… hlavně naživo)

Mimochodem: podle Last.fm patří mezi mé nejhranější alba roku 2007 následující:

1. Isis – In The Absence Of Truth

2. God Is an Astronaut – Far From Refuge

3. 65daysofstatic – One Time for All Time

4. The American Dollar – The Technicolour Sleep

5. Massive Attack – 100th Window

6. Mono – Under the Pipal Tree

7. Mono – You Are There

8. Sigur Rós – Takk…

9. The Allstar Project – Your Reward… A Bullet

10. The Rock of Travolta – My Band’s Better Than Yours

2. Nejlepší kapela 2007

Mono

65daysofstatic

Radiohead

Einstürzende Neubauten

Caspian

Lis Er Stille

The Allstar Project

Tunturia

God Is An Astronaut

Můj žebříček nejhranějších kapel za rok 2007 podle Last.fm vypadá následovně:

1. Mono

2. 65daysofstatic

3. Caspian

4. Tunturia

5. PJ Harvey

6. God Is an Astronaut

7. Radiohead

8. Isis

9. Sigur Rós

10. Massive Attack

3. Nejlepší skladba 2007

Pg.LostYes I Am

Pg.LostKardusen

Caspian - Brombie

Caspian - Moksha

MonoLittle Boy (1945-future)

Einstürzende NeubautenNagorny Karabach

Radiohead - All I Need

Lis Er StilleLorelei

Tunturia - Satellites (až na ten zvukařsky zmršený efekt; modří vědí)

4. Nejlepší koncert 2007

Bylo jich více, ale mezi největší koncertní zážitky loňského roku určitě patří:

Red Sparowes (11. květen 2007)

65daysofstatic (6. červen 2007)

Mono (27. listopad 2007)

Diario v Kopřivnici (28. září 2007)

– a samozřejmě ty naše redakční – One Starving Day + Daturah (24. srpen 2007) a Ufajr, Wrecketh a Ostinato (9. září 2007). Měly své mouchy, ale jsou to srdcovky… a jen tak na ty koncerty nezapomenu.

5. Objev roku 2007

Pg.Lost

The Pirate Ship Quintet

Tunturia

6. Osobní hudební objev v roce 2007

www - Neurobeat

Upcdowncleftcrightcabc+start – v létě jsem totálně podlehl této britské partě. Jsem ve velkém očekávání jejich nového CD.

– A konečně jsem přišel na kouzlo a sílu Isis; bohužel až po jejich pražském koncertu.

7. Největší průšvih 2007

Nejedná se zrovna o největší průšvihy loňského roku, ale tyto desky pro mě byly zklamáním či nenaplněním mých očekávání: nová Björk, nový Smashing Pumpkins a Underworld.

8. Největší přání do roku 2008

– Aby se povedlo nové album Massive Attack.

– Více podpory kapel a méně sockovitosti. Více pochopení, že muzika, která jde jednoduše stáhnout, není automaticky zadarmo.

– Aby nám to v redakci klapalo a ve zdraví jsme se dožili našeho 2. výročí.

– Zdraví a (rodinnou) pohodu.

Integrace videí mezi YouTube a Last.fm

Last.fm

Hudební server Last.fm tento týden na svém oficiálním blogu zveřejnil nové informace o integraci videí mezi YouTube a svou sekcí Videos. Testování tohoto propojení probíhalo mezi uživateli ve Velké Británii již od letošního října. Od 20. prosince mají tuto možnost také další uživatelé Last.fm, a to téměř po celém světě. Stále se však jedná o beta testování.

Princip nové služby je jednoduchý. Hudební profil jednotlivých kapel je od nynějška propojen s jejich videi na YouTube. Uživatel tak může přímo v profilu kapely na Last.fm sledovat videa z notoricky známého a profláklého YouTube.

I nadále jsou na Last.fm ponechány videa, která jsou či byly vloženy přímo přes Last.fm. Příkladem může být například sekce Videos irské kapely God Is an Astronaut. Tato videa jsou – vzhledem k jejich dohledatelnému původu – označována jako Official video. Oproti videoklipům z YouTube se tato videa načítají do statistik uživatelů.

Kudy se bude ubírat vývoj dál? Propojení bylo a je možné považovat za nevyhnutelné. Je však otázkou, jak se Last.fm popere s oblastí autorských práv či víceméně nekvalitním obsahem některých videí z YouTube (možnost označit nevhodné video kliknutím na Flag as incorrect považuji jen za jedno z řešení).

Last.fm + YouTube = osobní hudební TV

tv.timbormans.com

Last.fm na svém blogu upozornilo také na zajímavý projekt na webu TV.Timbormans.com. Jednoduchá aplikace sloužící na přehrávání videí. Filtrem se zde stává buď uživatelův nick na Last.fm nebo název hudebníka/kapely. Zadáte, spustíte a pak již jen sledujete automaticky generované videoklipy. Neznáte? Vyzkoušejte.

Tesklivost a smíření dnes vítězí nad radostí a naivitou (další várka post-rockových klipů z Last.fm)

Videa post-rockových kapel z Last.fm

Na hudebním webzinu Post-Rock.cz jsme letos v létě rozjeli speciální seriál zaměřený na videoklipy post-rockových kapel. Zaměřili jsme se pak speciálně na ty, které byly vypublikovány na Last.fm. Důvod? Jednoduchý:

– Last.fm v redakci fandíme (jde o jeden z nejlepších hudebně zaměřených webů, který má smysl + perfektní provedení + je stopro splněným snem nejednoho hudebního fandy).

– Výborně zpracovaný přehrávač s propojením na osobní statistiky zaregistrovaných uživatelů (Jsi zaregistrovaný na Last.fm? Výborně, stačí odkudkoliv sledovat klipy z Last.fm a zaznamenávají se ti do tvých statistik.).

– Odpadá problém s „šířením“ videí bez autorova schválení. Možná je to kravina, ale přece jen je príma vědět, že videoklip pochází z oficiálního zdroje.

Věřím, že v brzké době se videa na Last.fm ještě více uchytí a stanou se neoddělitelnou součástí tohoto komunitního hudebního webu. Ale teď pojďme k jednotlivých skladbám. Dnes se blíže koukneme na celkem 6 videoklipů – od dánských The Seven Mile Journey, australské kapely Laura a islandských Sigur Rós.

The Seven Mile Journey (Dánsko)

Historie dánské kapely The Seven Mile Journey se datuje někdy od roku 1999 (resp. od roku 1995 vystupovali ještě pod jiným názvem). V roce 2001 vydávají své první (4-skladbové) demo. O pět let později pak přicházejí s albem The Journey Studies (2006). Již 6. února 2008 bude vydáno jejich další album – The Metamorphosis Project. Právě z tohoto alba pochází také videoklip January 4th – the Hypothesis Hours (zkrácená verze). Spanilá jízda, která v posledních vteřinách přesvědčí všechny nevěřící Tomáše, že tito dánští freaci tu nejsou jen od toho, aby vybrnkávali jednoduché melodie.

Laura (Austrálie)

Melbournská kapela Laura má za sebou už také několik roků své existence a v rámci post-rockové scény nepatří mezi žádné Benjamínky. O jejich hutném soundu se můžete přesvědčit ve dvou videoklipech. Ten první -Every Light – může v nápadu připomínat ten od The Seven Mile Journey. Dějová linie se v druhé polovině láme a zběsilým tempem plyne zpět ke svému začátku.

Sigur Rós (Island)

Islandskou kapelu Vítězná růže (tak totiž jejich název zní v překladu) netřeba představovat. Kapelu, kterou před lety vychvalovali a brali na svá turné britští Radiohead se už v dnešní době sama řadí mezi profláklé a (mezi alespoň trochu znalou hudební veřejností) notoricky známé kapely. Neméně známé jsou i jejich precizně zpracované videoklipy plné stesku, katarzí, společenských tabu, apokalyptických vizí, ale i naděje a smíření.

Poznámka: Vyšlo také na Post-Rock.cz.