Infoetika.cz: Jak postupovat s touto doménou?

Před nějakou dobou jsem si pořídil doménu Infoetika.cz (včetně pomlčkové varianty Info-etika.cz). Byla to reakce na to, že jsem jsem už delší dobu sháněl zajímavou doménu, která by se hodila na můj zamýšlený (a do budoucna připravovaný) web, který by se zabýval problematikou etiky, informační společnosti, internetu apod. Upřímně, původně jsem uvažoval ještě o doméně Etika.cz – bohužel pro mě podmínky získání byly neakceptovatelné. Pořízením domény Infoetika.cz a Info-etika.cz jsem považoval tento problém (tj. nalezení vhodné domény) za vyřešený.

Před nedávnem jsem však kolem této domény musel řešit jedno dilema. Před pár týdny se mi ozvaly z Biskupství brněnského, že by o tuto doménu měli zájem. Do konce roku zamýšlejí spustit časopis Info etika, který by se zabýval podobnou problematikou. Respektive: můj přístup by byl asi více „sekulární“, jejich přístup k webu o infoetice by se více opíral o náboženský rozměr. Samotný časopis je vlastně reakcí na „Poselství Svatého Otce Benedikta XVI. ke 42. Světovému dni komunikace“.

„Rozhodli jsme se vyhovět tomuto papežovu přání a ve spolupráci s ostatními diecézemi a pod hlavičkou ČBK [České biskupské konference], společně s kolegy z univerzit, chceme se tomuto novému vědnímu oboru věnovat zpočátku formou konferencí, od listopadu budeme vydávat časopis Info-etika (Acta info-etica).“ (z mailu s žádostí o doménu)

Po vyjmenování – mimochodem velmi zajímavého – obsazení redakční rady pak následovalo:

„Měli bychom zájem především o doménu www.info-etika.cz, protože by byla shodná s názvem časopisu, jehož elektronickou podobu by měla obsahovat.“

Docela mě to tehdy zaskočilo. Tehdy jsem si řekl něco ve smyslu – jakoukoliv, jen ne tuhle. I v telefonickém rozhovoru jsem sdělil, že doména je pro mě docela srdcovka a že na ní sám zamýšlím jeden projekt. Ukončil jsem rozhovor s tím, že si potřebuji tu věc pořádně rozmyslet.

Jak jsem se rozmyslel?

Těsně před dovolenou jsem měl se „zájemcem“ další telefonický rozhovor. Můj návrh zněl asi následovně: doménu převedu na Biskupství brněnské. Budou moci danou doménu (resp. pomlčkovou i bezpomlčkovou variantu) užívat nepřetržitě dlouho při splnění následujících podmínek:

  • doména bude použita pouze v souvislosti s časopisem Info-etika. V případě zániku časopisu mi bude doména vrácena;
  • doména bude zaregistrována (převedena) na Biskupství brněnské. Pouze to může být právnickou/fyzickou osobou, které s doménou může nakládat. V případě převodu na jinou osobu musím udělit souhlas;
  • V případě propadnutí domény nebo při ztrátě možnosti na mě zpět doménu převést mi bude uhrazena předem dohodnutá částka (navyšující se o roční míru inflace);
  • na webu bude umístěn nějaký můj relevantní  odkaz, a to po celou dobu užívání ze strany Biskupství brněnského.

Pro možnost převodu na Biskupství brněnské jsem se rozhodl z několik důvodů. Doména bude plnit svůj účel. Současně budu mít zajištěno, že v případě, že přestane tento smysl plnit bude mi vrácena nebo uhrazena kompenzace (tj. částka, na kterou si ji v současné době cením). Vyloučil jsem možnost, že by doména zůstala u mě – z pohledu zakladatele časopisu bych to sám považoval za hodně vachrlaté řešení.

Řešili jste už někdy někdo podobnou situaci? Co říkáte na výše uvedené podmínky? Připadají vám rozumné? Na co si dávat při zpracování smlouvy pozor?

Monotea klame ve svém Prohlášení

Monotea klame ve svém Prohlášení

Před chvílí se na webu firmy Monotea objevilo prohlášení následujícího znění:

PROHLÁŠENÍ

Firma Monotea nemá nic společného s firmou Expert SoftWorks ani s produkty SMS Posílač, SMS Zdarma ani Správce CD a DVD. K této firmě jsme v konkurenčním vztahu a bohužel Vám nemůžeme pomoci s řešením problémů s těmito produkty jinak, než že Vás přesvědčíme k přechoddu k naší firmě a našim kvalitním a funkčním produktům.
Děkujeme za pochopení.

Myslím, že kdokoliv, kdo jen zběžně zná situaci kolem firem Monotea, Expert Softworks a pana Kořínka, si udělal obrázek sám. Snad jen proto, že se na Expert Softworks těžce hledají hledaly kontaktní údaje, uvádím níže screeny „majitelů“ domény Monotea.cz a Expertsoft.cz. Z nich je myslím více než jasné, že firmy Monotea a Expert Softworks spolu přece jen něco společného (stále ještě) mají.

Monotea.cz

Podrobnější info hledejte na Nic.cz nebo Ranky.cz.

Screen domény Monotea.cz

Expertsoft.cz

Podrobnější info hledejte na Nic.cz nebo Ranky.cz.

Screen domény Expertsoft.cz

Aktualizace (27.6.2008, 11:30 h)

Před chvílí jsem od pana Kořínka dostal následující mail:

Vážený pane Čaníku,

již jen podle titulku si Váš článek číst nebudu, ale musím Vás požádat o okamžité stažení článku.

Firmu Expert SoftWorks vlastní p. Schánil, jak jistě víte, a já pro tuto firmu pouze pracoval jako řadový programátor, přičemž již minimálně půl roku pro p. Schánila nepracuji.

Založil jsem svou vlastní firmu Monotea, která Expert SoftWorks konkuruje, ovšem nic dalšího s ní společného nemá. Mé proddukty jsou vysoce spolehlivé a technická podpora firmy Monotea je na velmi vysoké úrovni. Nepředpokládám, žže toto dokážeete possoudit vzhledem ke krátké exisstenci mé firmy.

Váš e-mail spolu s odkazem na článek nyní předám svému právnímu zástupci a podám na Vás žalobu za pomluvu.

David Kořínek, Monotea
www . monotea . cz

Obrázek si udělejte každý sám.

Aktualizace (27.6.2008, 13:00 h)

Má reakce na mail pana Kořínka:

Dobrý den pane Kořínku,

děkuji za mail.

Článek stahovat nebudu.

Ad předání podkladů Vašemu právnímu zástupci: samozřejmě na to máte právo. Na jakékoliv oficiální jednání mezi námi a našimi případnými právními zástupci se těším.

S pozdravem

Ing. Petr Čaník

Bohužel proti panu Kořínkovi toho mluví příliš mnoho… počínaje podvedenými klienty a konče datovou stopou, kterou zanechal na internetu (viz třeba Archive.org nebo i obyčejný Google)… ta například vedle jiných věcí ukazuje, v jakém skutečném postavení byl pan Kořínek vůči firmě Expert Softworks. Občas je mi až líto, že papír snese všechno.

Pro bližší seznámení s tímto případem doporučuji následující články:

Čaník.cz: Monotea: Nástupce podvodného a neseriózního Expert Softworks?

Čaník.cz: Expert Softworks: Jak na trestní oznámení?

Čaník.cz: Spamuje Expert SoftWorks záměrně nebo omylem?

Čaník.cz: Expert Softworks: Jak na trestní oznámení?

Živě.cz: Varování před produktem SMS Zdarma z dílny Expert SoftWorks

PCWorld.cz: Varování od čtenářů PC WORLDu