Diskutuješ nebo spamuješ?

Ano, i já jsem rád za každý komentář v diskuzi na svém blogu. Kdo by nebyl? Vidíte, že druhé článek natolik zaujal, že si dali tu práci a napsali komentář. Je mi jedno, jestli pro mě vyzní pozitivně nebo negativně. Prostě vidím, že lidi článek nenechal být na pokoji. Pohnul s nimi. Přesto však mám někdy z některých komentářů spíše rozpačitý dojem.

Včera se mi tu objevil jeden zjevný komentářový spam v článku Volejte věštce: Zábava pro skeptiky, pohroma pro důvěřivé. Jasný jako facka. Neobsahoval nic než odkaz na web v podpisu, odkaz na web ve zprávě + jako bonus smajlík za odkazem. No problem. Toto mi žíly netrhá. Jasná věc… není co řešit a nemá mě co mrzet. Toto pro mě není ten problém, který ve mně zanechává onu rozpačitost. Ale pak je další skupina “diskutujících”. Je docela zastrčená. Příjde, udělá potřebné (tj. napíše komentář s odkazem na svůj web) a odejde. Těžko pak jde rozpoznat, kdo to myslel upřímně a kdo je tu jen z business důvodů. Těžko se to dokazuje, byť je to vcelku očividné… čím více blogů procházím, tím více si toho všímám:

Nosi.cz - diskuze ke článku: Udělat z pěti korun deset, nebo mínus pět?
Poznámka: Honzo, neuraz se.

A já si pak lámu hlavu: Co bylo první? Lov odkazů nebo chuť okomentovat článek a odkaz byl jen něčím sekundárním, bonusem? Ale co… ono je mi to docela jedno. Jen mně to docela zamrzí, že někteří “diskutéři” chodí na weby jen vykonat potřebu.

Autor

Petr Čaník

Petr je jednatelem a marketingovým ředitelem ve společnosti Plus Design & Marketing. Vyučuje také podnikatelskou etiku na VŠE v Praze. Navzdory svému oboru je alergický na jakékoliv moralizování. Spíše než dávání univerzálních odpovědí si cení diskuze nad otevřenými otázkami. Více informací...

222 komentářů: „Diskutuješ nebo spamuješ?“

  1. Je to pakáž… nicméně proti nim dobře funguje schvalování/smazání komentářů :-). Úsměvná je taky snaha jistého pána „Online hry“ :).

  2. dsm, máš recht. Online her jsem si taky všiml. Moc se v tom nechci rýpat, ale linkbuilding některých je zábavný. ;o) Jen se divím, že to dělají i mezi lidmi, kteří chápou smysl toho, co dělají – viz třeba ten Honzův úlet na Nosiho blogu.

  3. Nemohu si pomoci, ale taky si musím takhle zaspamovat :).
    Ale k věci: myslím si, že tato pakáž je celkem neškodná a ani mi jakožto příjemci komentáře nezvedá mandle. Horši jsou, řekl bych, ti, kteří mají svůj rozum a musí vnucovat autorovi článku naprosto hloupé reakce. Takže buďme vděční za tyto malicherné spamery.

Komentáře nejsou povoleny.