Google Mapy pro Českou republiku ještě kvalitnější

A je to tady. Už nějakou dobu jsem se rozhodoval, pro kterou z webových map (Amapy.cz, Mapy.cz a Google mapy) se rozhodnout při budování pár webů. Google mapy vítězily na plné čáře v mnoha oblastech – žádné omezení v licenčních podmínkách (příliš třeba nechápu přísná omezení, která jsou na Mapy.cz), detailní dokumentace, možnost tvořit vlastní mapy apod. (více například viz článek Lupa.cz: Které mapy jsou pro váš web nejlepší?). Zároveň však tyto mapy až do letošního října na jedné věci velmi ztrácely – totiž na kvalitě zobrazovaných map. S kvalitou těchto map to prostě bylo velmi pofidérní… upřímně, mizerné. Pokud člověk nepočítá Prahu, pak se Google mapy příliš používat nedaly. Nyní však Google dostál svého slova a v tomto měsíci představil nové mapy:

Google na nedávné tiskové konferenci sliboval, že „za pár dnů“ pokryje Českou republiku leteckými snímky v rozlišení dvaceti centimetrů na jeden pixel. Tento okamžik nastal, v programu Google Earth už najdete celé Česko.“ (zdroj: Navigovat.cz: Google má kvalitní letecké snímky celého Česka)

Vypadá to, že padl poslední důvod, proč nepoužívat na mých projektech (pro Českou republiku) Google mapy. Nebo vás nějaký důvod napadá? Rád uslyším vaše názory. Který z map používáte vy? Které implementujete do webů?

Severomoravský Štramberk v různých rozlišeních

Ale proč to tu složitě popisovat a nahrávat screeny z Gmap. Přesvědčte se sami:


Zvětšit mapu

Autor

Petr Čaník

Petr je jednatelem a marketingovým ředitelem ve společnosti Plus Design & Marketing. Vyučuje také podnikatelskou etiku na VŠE v Praze. Navzdory svému oboru je alergický na jakékoliv moralizování. Spíše než dávání univerzálních odpovědí si cení diskuze nad otevřenými otázkami. Více informací...

164 komentářů: „Google Mapy pro Českou republiku ještě kvalitnější“

  1. Stále trčím u Seznamáků :( Důvod je k tomu jeden jediný – na Google Maps chybí veškeré firmy, obchody apod., které dost často podle adresy hledám. A k tomu „propracovanější“ zobrazování MHD. Třeba se taky jednou dočkám :)

  2. Myslím, že Google i v tomto směru brzy dohoní. Pro osobní potřeby taky nejčastěji šahám po Mapy.cz. To, co popisuji v článku, jsem myslel hlavně v souvislosti s vývojem některých našich (menších) webových projektů. Chystáme pár věcí, bez kterých se mapy neobejdou… a tak už aspoň mám jasno, v čem to uděláme – v Google mapách.

  3. No, popravdě řečeno, očekával jsem u těch map ještě lepší rozlišení. V současnosti se maximálně vyrovnali kvalitě seznamáckých map ale tím to bohužel končí ….

  4. No to je sice perfektní, že má Google úžasné letecké mapy (Mámo, pojď se podívat, tady u tý hospody to jsem já :-) , ale mapy, podle kterých se dá plánovat cesta mimo silnice, kde jsou vrstevnice, turistické značení,… to tedy zdaleka nejsou. Jinými slovy co se ČR týká ortofotomapy má možná Google nepatrně lepší než Seznam, Atlas, případně další, ale co se klasických map týká tak tam i tomu nejhoršímu CZ mapovému serveru nesahá Google ani po kotníky. Letecké fotografie jsou sice hezká věc, ale mapy to tedy rozhodně nejsou – z tohohle pohledu je název článku naprosto zavádějící.

  5. Scapino, díky za upřesnění a názor. Ovšem nemyslím si, že by název článku nějak zaváděl. Reagoval na změnu v zobrazení Google map. Oproti svému původnímu stavu se stali podstatně kvalitnějšími a použitelnějšími – proto i název článku: Google Mapy pro Českou republiku ještě kvalitnější.

  6. Zdravim – v nadpisu mate blogu „… o podnikatelske etice“. Tak proc jsem se sem dostal pres gmaps.cz?

  7. > Scapino

    Presne tak, taky jsem se sem dostal omylem. ! A rovnou sem prskne clanek aby to sedlo k tomu co hledas..

Komentáře nejsou povoleny.