Napsal mi Ochranný svaz autorský (OSA)

Ostinato

Tento týden mi napsala OSA. Mailem mě oslovila slečna nebo paní – odborná referentka veřejného provozování – z Ochranného svazu autorského. A byla relativně stručná. Stručná, ale výstižná:

Dobrý den,

prosím o zaslání čitelného repertoárového listu z hudební produkce konané dne 9.9.2007 i s uvedením konkrétních jmen autorů vystupujících skupin.

S pozdravem.

J. R.
Odborný referent veřejného provozování

Trochu vás uvedu do problematiky. V neděli 9. září 2007 jsme spolu s přáteli z webzinu Post-Rock.cz pozvali do kultovní strahovské Sedmičky tři kapely – Ostinato (USA), Wrecketh (USA) a Ufajr (Česká republika). Ani jedna z těchto kapel není členem OSY, ani žádné z organizací, se kterou by OSA měla „družbu“. Řádně jsme vyplnili všechny formality/formuláře, které po nás OSA chtěla. Zanadávali jsme si na to, jak je to vše postavené na hlavu, ale co se dá dělat – co by pro ně člověk neudělal, že? Tentokrát však oproti minulému koncertu nastal menší problém – někomu ze svazu se náš formulář prostě zdál nečitelný. No, co se dá dělat… zareagoval jsem na mail + přidal to, co mi už delší dobu vrtá v hlavě:

Dobrý den,

děkuji za mail. Podklady Vám pošlu během víkendu.

Jen mám dva dotazy, které mi nedají spát:
– jaký by byl pro mě osobně postih, kdybych Vám to neposlal?
– je pro mě jednodušší dát nějakému z Vašich kolegů volný lístek (a klidně i více lístků) na daný koncert, než se trápit s celým tímto byrokratickým procesem. Neuvažovala OSA, že by zalobbovala i za toto? Měli byste stopro podchycené, že Vám do těch formulářů nelžeme, ulehčili byste práci provozovatelům akcí a určitě by se zvedla i kulturní osvěta pracovníků OSA. Tři mouchy jednou ranou. Co vy na to?

S pozdravem a přáním pěkného víkendu

Ing. Petr Čaník

Přiznám se, už se těším na reakci. Jsem zvědavý, co dostanu za odpověď. Jak jsem již psal v mailu milé odborné referentce – je pro mě jednodušší a levnější pozvat zadarmo pány z OSY na koncert. Jako provozovatel akce se tak nemusím drbat se zbytečným papírováním. Myslím, že když si OSA může dovolit celostátní najímání brigádníků dohlížejících na porušování/neporušování „vydobytých“ a nezadatelných práv OSY, tak by pro ně něco takového měla být naprostá brnkačka.

OSA – skvělý vyjednavač, mizerný spoluobčan
==================================
Na celý status quo se dá nahlížet ze dvou úhlů. Z pozice toho, jaká práva zajistila OSA svým členům, můžeme mluvit o organizaci dosahující velkých úspěchů. Efektivní a výborná organizace. Skvělý vyjednavač, který si dokáže vydupat i to, co jde proti rozumu. Ale pak je tu také pohled druhý. Ten pro OSU nevychází nijak pozitivně. OSA se zachovala a chová jako neskutečný hulvát. Hulvát, který absolutně kašle na práva druhých, pere se bezhlavě jen o ta svá a neskutečně hulvátsky si vydupává věci od druhých. Ve výsledku je pak pro ni každý v okolí – nejen potenciální – zloděj. OSA je prostě mizerný spoluobčan.

Stručná poznámka závěrem
====================
Tímto článkem se vůbec nestavím na stranu těch, kteří mizerný status quo zajištěný svazem berou jako důvod, proč si nikdy nekoupit originální nosič. Jsou to dva zcela odlišné problémy. Minimálně pro mě.

Fotografie použitá v tomto článku je od Tomáše Škody. Tome, díky za ni – další fotky z koncertu.

Autor

Petr Čaník

Petr je jednatelem a marketingovým ředitelem ve společnosti Plus Design & Marketing. Vyučuje také podnikatelskou etiku na VŠE v Praze. Navzdory svému oboru je alergický na jakékoliv moralizování. Spíše než dávání univerzálních odpovědí si cení diskuze nad otevřenými otázkami. Více informací...

239 komentářů: „Napsal mi Ochranný svaz autorský (OSA)“

 1. péťa byl dycky dobrej bavič. znám ho už dlouhý léta a nevodpustím si jednu starou historku, kterou sem s ním zažil. jednou takhle u táboráku (není to moc dlouho) sme seděli žejo. péťa hraje olympiky na kejtru a všechny holky se mu dívaj v plameni vohně do vočí. dává tam jeden flák za druhym, hecuje partu a pak zničeho nic přestane řezat do strun a říká : „kamarádi, já du spát, musím ještě napsat ose seznam písniček kerý sem hrál“…
  borec vyuzenej to je…

 2. Co takhle tu práci OSE naučtovat. Cca hodina Vaší odborné práce 1500 Kč x cca 4 hodiny práce tj. 6.000 Kč …

  Takhle jsem měl problém s jinou organizaci, přinesl jsem jim stoh dokumentu a požádal ať mi pomohou dovyplnit jejich formulář, že jsem totálni debil a nerad bych je o nějakou informaci ochudil. A jelikož jsem poctivý občan chci jim to co nejvíce ulehčit mám dávám k dispozici veškeré materiály. Paní mi začala nadávat „co že si to představuji atd“ a nakonec řekla, že takhle jak to je vyplněno to postačí.

  A mám od nich zatím pokoj.
  Asi tam mají u mého jména vykřičník jako totálního provokatér.

 3. I nám poslala dopis OSA. Že prý když máme mobil s rádiem bude nást to stát 5000.

 4. Petře,

  prostě na absurdní věci se musí ještě větší absurditou, třeba jim poslat i kompletní znění písniček. Když už chtějí informace ať je mají :)

  Třeba příště už si vše OSA vypíše sama :)

 5. Mozna to bude cesta. Ja sam jsem shodou okolnosti zrovna dneska z me strany vyloucil veskerou elektronickou a vubec jakoukoli moderni komunikaci s OSOu – krome rucne psanych textu odesilanych ceskou postou. Tzn v mem pripade.: 2x 365 koncertu rocne krat v prumeru 4 hudebnici na koncert krat cca 10 – 15 skladeb. Cast autori, cast interpreti, vubec ty hudebnicky rukopisy prelouskat…no uz ja sam v tuhle chvili nevim ci jsem. A co OSA, jakpak bude stihat v zakonnem limitu vyplatit zastupovane umelce, kdyby to takhle udelali uplne vsichni?

 6. sedmička je pro mně srdeční záležitost, copywriter by napsal „sedmička, víc než klub“

Komentáře nejsou povoleny.