Jak jsem linkbuildera vyhodil dveřmi a vrátil se mi oknem

Už je to nějaký měsíc, co jsme vytvořili a spravujeme web pro seniory SvětSeniorů.cz. Uživatelům (jak rádi říkáme „starším věkem, ale mladým duchem“) jsme se snažili a snažíme přinášet maximum výhod a služeb, které mohou na našem webu využívat. Mezi nimi i Odkazovník - obdobu Linkuj.cz, ale cíleně zaměřenou na seniory. Čas ukázal, že tudy cesta nevede. Přinejmenším zatím. Služba nebyla příliš uživateli používána… a co je horší – stala se oblíbeným místem pro linkbuildery.

Docela si hlídáme, aby obsah na webu byl pro seniory zajímavý a nematl je. Dokázal jsem zkousnout, když linkbuilder (záměrně nebudu jmenovat, protože to ani tak není podstatné) navedl do Odkazovníku sem tam nějaký (relativně zajímavý) odkaz. Když jich začalo přibývat, už mi to vadilo více. Poprvé jsem se mu mailem ozval, když do odkazovníku dal odkaz na nějaký adult sortiment (sado-maso apod.). Chvíli byl klid, ale jelikož se stále hromadili na Odkazovníku především komerční odkazy, rozhodli jsme se činnost Odkazovníku pozastavit. Minimálně prozatím. Netrvalo dlouho a linkbuilder začal natvrdo vkládat tato „katalogové echa“ přímo do blogu určeného pro seniory. Beru, že pro někoho platí heslo „Co není zakázáno je povoleno“, ale přesto…

Dobrý den,

v poslední době Vám píši už podruhé ohledně nevhodného využívání našeho webu pro budování zpětných odkazů pro Vaše klienty.

V současné době jsme kvůli zneužívání Odkazovníku pozastavili možnost do něj vkládat nové odkazy. Bohužel Váš linkbuilder využil jiné možnosti jak přidávat odkazy na našem webu – začal zpětné odkazy vkládat do blogů. Blogy na SvetSenioru.cz nejsou a nebyly primárně vytvořeny pro tyto komerční účely – tj. budování zpětných odkazů. Nepřejeme si proto, aby do této či jakékoliv jiné sekce Váš pracovník vkládal odkazy Vašich klientů. V opačném případě Váš registrátor dostane ban. Berte to jako naši poslední žádost o smír.

Samozřejmě nemáme nic proti tomu pokud bude Váš pracovník do blogu psát hodnotné články, jehož primárním účelem nebude budování zpětných odkazů.

Věříme, že rozumíte našemu zájmu si u webu tohoto typu a pro tuto skupinu uživatelů internetu zachovat jeho přehlednost a neznehodnocovat jej těmito zpětnými odkazy.

S pozdravem

Musím ocenit korektnost dané firmy. Během pár hodin jsem dostal odpověď:

Dobrý den,

velice se omlouvám za chybu registrátora, měl výslovně nakázáno neregistrovat odkaz do svetsenioru.
Ani on, ani já jsme ale netušili, že odkazovnik je také Váš.

Pevně věřím, že to bylo naposledy a ještě jednou se omlouvám.

Děkuji

S pratelskym pozdravem

P. B.

A jaké jsou vaše zkušenosti s linkbuildingem? Existují pro vás nějaké hranice, kde dávat a nedávat zpětné odkazy? Frkáte to kdekoliv nebo jste v tomto soudní? Máte i vy podobnou zkušenost? Rád uslyším vaše názory.

SvětSeniorů.cz – Webový portál pro aktivní stáří

Svět seniorů

Rád bych vám zde představil nový projekt, který v rámci Plus-Design.cz v těchto dnech pomalu spouštíme. Jedná se o webový portál pro seniory – SvětSeniorů.cz. Portál je především zaměřen na ty, kteří i přes svůj věk nehodili flintu do žita a stále přistupují k životu aktivně. Rádi na něm uvidíme všechny ty, kteří se i ve svém věku 50 a více stále učí novým věcem, cestují, získávají informace, baví se, sdělují své zážitky či pocity. Právě i proto motto Světa seniorů zní: „Starším věkem, mladým duchem“.

Svět seniorů - webový portál pro starší věkem, ale mladé duchem

Proč Svět seniorů?

S myšlenkou vytvořit web určený výhradně pro seniory koketujeme v rámci Plus-Design.cz již delší dobu. Na tuto myšlenku nás přivedlo hned několik věcí:
– demografický vývoj v ČR, Evropě a vůbec ve všech bohatých zemích;
– absence takového portálu v ČR (existují sice projekty, které se zaměřují na seniory, ale žádný neprorazil nebo neřeší věci, které chceme v rámci Světa seniorů řešit my);
– výsledky různých výzkumů, které ukazují rostoucí uživatelskou základnu seniorů na internetu apod.;
– rádi se v rámci Plus-Design.cz vydáváme neprošlapanými, ale nadějnými cestami.

Na podzim 2007 jsme proto začali postupně připravovat materiály pro tento projekt. Snažíme se v něm zaměřit na několik klíčových oblastí pro seniory:
– Katalog
– Diskuzní fórum
– Blogy
– Odkazovač

Katalog

Katalog bude a je postupně plněn odkazy, které jsou pro seniory relevantní – odkazy na různé domovy s pečovatelskou péčí, hospicy, odkazy na důchodové kalkulačky, různé zájmové organizace apod. Chceme vytvořit seriózní místo, kde senioři najdou zajímavé odkazy, které často hledají, ale (možná) málokdy nalézají. Společně s odkazy na externí zprávy a články je to jediná část, kterou budeme na webu aktivně ovlivňovat. O další část se už postarají senioři sami. Externí zprávy a články nejsou řešeny klasickou RSS cestou, ale z médií jsou vybírány takové zprávy a články, které se tématicky dotýkají seniorů.

Diskuzní fórum

Prostor pro seniory, kde si mohou povykládat o vážných i nevážných tématech – o svých koníčcích, kulinářských dovednostech nebo o vztazích. Součástí je i seznamka pro seniory.

Blogy

Uživatelé si mohou mezi sebou a světem jednoduchou formou sdělovat své zážitky a zkušenosti, a to ve svých internetových deníčcích, blozích. Primárním cílem bylo vytvořit blogovací systém s jednoduchým ovládáním.

Odkazovač

Nejsme to pouze my v „redakci“, kteří se budeme starat o zajímavý obsah. I sami uživatelé budou moci dávat tipy na zajímavé odkazy na internetu, a to prostřednictvím Odkazovače. Jde o linkovací službu, která bude agregovat zajímavé odkazy uživatelů Světa seniorů (na službě stále ještě pracujeme).

Další služby

Připravujeme řadu zajímavých služeb – poradnu pro seniory z různých oblastí (finance, stavebnictví, zdraví apod.). Chceme seniorům přinést zajímavé služby, díky kterým se budou na SvětSeniorů rádi vracet. V současné době například přinášíme seniorům exkluzivní vyprávění studenta Marka Horyny z jeho aktuálního putování po Ukrajině.

Ještě do konce března 2008 budeme vylaďovat, opravovat, plnit obsahem… Následně chceme s tímto projektem seznámit širší veřejnost. Nepopíráme; na webu je stále ještě kvantum práce, ale rozhodli jsme se ho již pomalu prezentovat, představovat a na základě reakcí druhých neustále vylepšovat.

Co si o tomto projektu myslíte vy? Rádi uslyšíme váš názor.