SvětSeniorů.cz – Webový portál pro aktivní stáří

Svět seniorů

Rád bych vám zde představil nový projekt, který v rámci Plus-Design.cz v těchto dnech pomalu spouštíme. Jedná se o webový portál pro seniory – SvětSeniorů.cz. Portál je především zaměřen na ty, kteří i přes svůj věk nehodili flintu do žita a stále přistupují k životu aktivně. Rádi na něm uvidíme všechny ty, kteří se i ve svém věku 50 a více stále učí novým věcem, cestují, získávají informace, baví se, sdělují své zážitky či pocity. Právě i proto motto Světa seniorů zní: „Starším věkem, mladým duchem“.

Svět seniorů - webový portál pro starší věkem, ale mladé duchem

Proč Svět seniorů?

S myšlenkou vytvořit web určený výhradně pro seniory koketujeme v rámci Plus-Design.cz již delší dobu. Na tuto myšlenku nás přivedlo hned několik věcí:
– demografický vývoj v ČR, Evropě a vůbec ve všech bohatých zemích;
– absence takového portálu v ČR (existují sice projekty, které se zaměřují na seniory, ale žádný neprorazil nebo neřeší věci, které chceme v rámci Světa seniorů řešit my);
– výsledky různých výzkumů, které ukazují rostoucí uživatelskou základnu seniorů na internetu apod.;
– rádi se v rámci Plus-Design.cz vydáváme neprošlapanými, ale nadějnými cestami.

Na podzim 2007 jsme proto začali postupně připravovat materiály pro tento projekt. Snažíme se v něm zaměřit na několik klíčových oblastí pro seniory:
– Katalog
– Diskuzní fórum
– Blogy
– Odkazovač

Katalog

Katalog bude a je postupně plněn odkazy, které jsou pro seniory relevantní – odkazy na různé domovy s pečovatelskou péčí, hospicy, odkazy na důchodové kalkulačky, různé zájmové organizace apod. Chceme vytvořit seriózní místo, kde senioři najdou zajímavé odkazy, které často hledají, ale (možná) málokdy nalézají. Společně s odkazy na externí zprávy a články je to jediná část, kterou budeme na webu aktivně ovlivňovat. O další část se už postarají senioři sami. Externí zprávy a články nejsou řešeny klasickou RSS cestou, ale z médií jsou vybírány takové zprávy a články, které se tématicky dotýkají seniorů.

Diskuzní fórum

Prostor pro seniory, kde si mohou povykládat o vážných i nevážných tématech – o svých koníčcích, kulinářských dovednostech nebo o vztazích. Součástí je i seznamka pro seniory.

Blogy

Uživatelé si mohou mezi sebou a světem jednoduchou formou sdělovat své zážitky a zkušenosti, a to ve svých internetových deníčcích, blozích. Primárním cílem bylo vytvořit blogovací systém s jednoduchým ovládáním.

Odkazovač

Nejsme to pouze my v „redakci“, kteří se budeme starat o zajímavý obsah. I sami uživatelé budou moci dávat tipy na zajímavé odkazy na internetu, a to prostřednictvím Odkazovače. Jde o linkovací službu, která bude agregovat zajímavé odkazy uživatelů Světa seniorů (na službě stále ještě pracujeme).

Další služby

Připravujeme řadu zajímavých služeb – poradnu pro seniory z různých oblastí (finance, stavebnictví, zdraví apod.). Chceme seniorům přinést zajímavé služby, díky kterým se budou na SvětSeniorů rádi vracet. V současné době například přinášíme seniorům exkluzivní vyprávění studenta Marka Horyny z jeho aktuálního putování po Ukrajině.

Ještě do konce března 2008 budeme vylaďovat, opravovat, plnit obsahem… Následně chceme s tímto projektem seznámit širší veřejnost. Nepopíráme; na webu je stále ještě kvantum práce, ale rozhodli jsme se ho již pomalu prezentovat, představovat a na základě reakcí druhých neustále vylepšovat.

Co si o tomto projektu myslíte vy? Rádi uslyšíme váš názor.